Rozpoczynamy nowy cykl wpisów na naszym portalu. Pojawiać będzie się raz w tygodniu. Informować mamy w nim o trendach i spodziewanej aurze na obszarze Polski w ciągu 16 dni. Od sporego grona czytelników otrzymujemy informacje o chęci czytania takich prognoz u nas. Na wstępie jednak musimy dodać, że taka prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać mniejszym bądź większym zmianom.
Wrzesień zaczął się w Polsce uderzeniem ciepła. Na przeważającym obszarze kraju pojawiły się wysokie temperatury jak na schyłek lata. Z południowego-wschodu, wschodu kontynentu europejskiego płynęło bardzo ciepła masa powietrza. Adwekcja ciepłej masy przebiegała pomiędzy rozległym układem wysokiego ciśnienia znad Skandynawii a rozległą zatoką niskiego ciśnienia z okolic Morza Czarnego i Turcji. Wystąpiły burze, które miejscami były gwałtowne.
Rozpoczynają się tydzień przyniesie bardzo wysokie temperatury. Z południowego-zachodu, zachodu kontynentu europejskiego napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza. Na termometrach zobaczymy do 29°C, miejscami zwłaszcza na południu temperatura zbliży się do 30°C, bądź taka wartość zostanie osiągnięta.
Spodziewany układ omega
W środkowej troposferze na krótki okres czasu uformuje się układ omega, co sprzyjać ma suchej i na ogół pogodnej i dość ciepłej aurze. Omawiana blokada omega zanikać zacznie już jednak w okolicach czwartku. Pozostaniemy jeszcze przez chwilę pod wpływem wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Wysp Azorskich aż Rosję.
Czym jest układ omega
Stan atmosfery przy którym stabilny układ wysokiego ciśnienia tworzy blokadę nad Europą Środkową. Pole izohips i prądu strumieniowego przypomina, aż do wysokości około 10 km dużą grecką literę Omega. Atlantyckie niże obiegają układ Omega po łuku daleko na północ wokół Centralnej Europy, dalej nad Spitzbergen lub na południe, nad Morze Śródziemne. Doskonale widać to na poniższej grafice.
Poniedziałek, temperatura powietrza na 2 m n.p.g
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
W środę przeważający obszar Polski znajdzie się jeszcze w ciepłym wycinku niżu. Napływać ma z południowego-zachodu ciepła masa powietrza. Od północnego-zachodu nasuwać ma się jednak rozległa strefa frontu chłodnego, za którym odbywać ma się wymiana masy powietrza na chłodniejszą z północnego-zachodu.
Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 12 września 2018 r. godzina 12 UTC
W czwartek północno-zachodnia część Polski będzie już w chłodniejszej masie powietrza. Reszta znajdzie się jeszcze w cieplejszym strumieniu z południowego-zachodu, zachodu kontynentu europejskiego.
Prognozowana temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) przez model GFS na dzień 13 września 2018 r. godzina 15 UTC dla Polski.
W piątek front chłodny kontynuować ma pochód na wschód kraju. Odbywać ma się proces wymiany powietrza na chłodniejsze. Spodziewany jest rozwój burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne. Przed czołem frontu chłodnego, uformować może się wyraźnie zarysowana strefa zbieżności wiatru, to głównie na niej spodziewana jest piątkowa inicjacja zjawisk burzowych. Rozwój burz prognozowany jest w pasie od dzielnic centralnych przez południowo-zachodnie, jak i też południowe i wschodnie. Lokalnie mogą być gwałtowne.
Przeważający obszar Polski znajdzie się już w chłodniejszej masie powietrza. W pasie dzielnic centralnych, południowych i południowych spodziewane są temperatury na poziomie od 24°C do 29°C.
Weekend z chwilowym ochłodzeniem
Z obecnych prognoz wynika, że weekend przyniesie wyraźne ochłodzenie w Polsce. W całym kraju temperatura spaść ma poniżej 25°C. Od południowego-zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Azorów, przynosząc stabilizacje pogody. Następnie na przedłużeniu klina powstanie samodzielny, nieco większy ośrodek wyżowy migrujący na wschód Europy z głównym ośrodkiem nad Polską według obecnych prognoz numerycznych.
Prognozowana topografia baryczna dla poziomu 500 hPa i widoczny nasuwający się klin wyżu znad Azorów na 15.09.2018 r. godzina 12 UTC
Topografia baryczna na niedzielę 16 września 2018 r. widoczny układ wysokiego ciśnienia w naszej części Europy z głównym centrum nad Polską
Z szansą na ocieplenie po weekendzie i 30°C
Z prognoz numerycznych wynika, że już w następny poniedziałek od południowego-zachodu zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Na południowym-zachodzie, zachodzie Polski zobaczymy nawet 28°C na termometrach. We wtorek ciepłe powietrze rozlać ma się na przeważający obszar Polski. Najprawdopodobniej w okolicach 18 – 19 września rozpocznie się proces wypierania ciepłego powietrza z Polski.
Około 20 września znaleźć możemy się w chłodniejszej masie powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. W okolicach 24 września jest szansa na powrót wysokich temperatur, ale do tego okresu pozostało jeszcze sporo czasu. Ciepłe powietrze przeplatane ma być spływami chłodu. Dominować ma strefowa cyrkulacja atmosfery z wędrówką niżów z zachodu na wschód Europy wraz z frontami atmosferycznymi.
Poniżej publikujemy wiązki ensemble z modelu GFS na okres 16 dni dla poszczególnych miast. Największą uwagę należy zwrócić na czarną linię, jest ona średnią wszystkich wiązek i ma największe szanse się sprawdzić. Widać, że wraz ze wzrostem długości prognozy poszczególne wiązki są coraz bardziej oddalone od siebie.
Kraków
Lublin
Warszawa
Gdańsk
BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC