Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 16 dni: Upał, gwałtowne burze, następnie ochłodzenie w Polsce

W perspektywie kilku najbliższych dni czeka nas większe ochłodzenie. Jedynie w poniedziałek na obszarze Polski wystąpią upały, potem pojawią się niższe temperatury. Na termometrach zobaczymy poniżej 30 stopni. Nieco chłodniejszy ma być również początek sierpnia, ale upałów nie można wykluczyć w pierwszej dekadzie nowego miesiąca. Na ogół upał nie powinien jednak występować. Lokalnie nie można wykluczyć burz.

Gorący poniedziałek, możliwe gwałtowne burze

W poniedziałek cała Polska będzie w zasięgu obszaru obniżonego ciśnienia. Zaznaczą się tzw. niże termiczne, których centra ulokują się m.in nad zachodnią Ukrainą, ale także nad centralną i północną Polską. Napływać ma w dalszym ciągu upalne, chwiejne powietrze zwrotnikowe, w którym z powodzeniem tworzyć będą się lokalne burze.

Lokalnie burze mają być gwałtowne. Prawdopodobne ulewne opady deszczu o punktowej akumulacji od 10 mm do 40 mm, miejscami grad o średnicy od 1 cm do 4 cm. Wiatr od 70 km/h do 100 km/h. Opady mogą powodować zalania, grad natomiast szkody w mieniu.

Szczególna intensyfikacja zjawisk burzowych jest prognozowana na godziny popołudnie i wieczorne, ale burze możliwe są na przeważającym obszarze Polski także w porze nocnej.

Sytuacja synoptyczna na 29 lipca 2019 r.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek 28.07.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

We wtorek bez upału, ale burze nie odpuszczą

We wtorek zrobi się nieco chłodniej, ale burzowa aura nie odpuści. Punktowo zjawiska burzowe będą bardzo silne i zdolne do generowania szkód. Burze nie są przewidywane jedynie na północnym – wschodzie Polski. Najwięcej chmur Cumulonimbus ma być na południu i zachodzie, ale nie można wykluczyć ich także w reszcie kraju.

Prognoza pogody na 30 lipca 2019 (IMGW-PIB)

Środa ciepła, ale i burzowa, lecz bez upałów

W ostatni dzień lipca temperatura będzie typowa dla lipca, lecz bez upału. Miejscami tworzyć będą się burze, które mogą być gwałtowne.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Początek sierpnia bez upału, ale z lokalnymi burzami

Wiele wskazuje, że z początkiem sierpnia upał nie będzie występował w Polsce. Lokalne burze jednak nie ustąpią i mogą wystąpić w wielu rejonach naszego kraju. Należy mieć jednak na uwadze, że będą to zjawiska mocno punktowe.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Piątek ze zróżnicowaną aurą w Polsce, ale także i burzami

Wiele wskazuje, że w piątek temperatura na obszarze naszego kraju będzie mocno zróżnicowana, ale lokalnie możliwe są burze.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Średnia temperatura powietrza na 2 m n.p.g w Europie na najbliższe 10 dni według modelu GFS

Temperatura ma na ogół oscylować w okolicach normy wieloletniej, lokalnie może być nieco poniżej okresu referencyjnego 1979 r. – 2010 r.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na najbliższe 10 dni dla Starego Kontynentu przez model GFS

Przeważnie mamy znajdować się w obszarze obniżonego ciśnienia, przy takiej konfiguracji pola ciśnienia i przy napływie mas bogatych w wilgoć prawdopodobne są burze

Ochłodzenie z początkiem sierpnia ma być wyraźne, prawdopodobnie upały wrócą dopiero po 5 sierpnia. Wiele wskazuje, że w sierpniu czeka nas kilka fal upałów, nie zabraknie też gwałtownych burz. Poniżej przykładowe wiązki dla Warszawy dla poziomu 850 hPa na najbliższe 15 dni. Naturalne, że wraz ze wzrostem długości prognoz wiązek, wzrasta ich rozbieżność.

Poniżej przykładowe wiązki dla Warszawy, temperatura powietrza na 2 m. Ponownie wraz ze wzrostem długości prognozy wzrasta rozbieżność wiązek.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie lokalnych burz i opadów poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz