Prognoza pogody na 31 lipca. Duży kontrast temperatury. Burze nie wystąpią

pogoda w polsce

Polska południowa i centralna znajduje się dziś pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia znad Niemiec. Zapewni to stabilną, ciepłą i pogodną pogodę w tych regionach. Inaczej sytuacja ma się na północy kraju, gdzie na pogodę wpływał będzie niż z północy kontynentu. Dodatkowo od zachodu do kraju napływać zacznie gorące powietrze z południowego zachodu Europy. Skutkowało będzie to wysokim kontrastem temperatury. Różnica temperatury pomiędzy Suwałkami, a Wrocławiem może wynosić dziś nawet 10 stopni.

pogoda w polsce

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

pogoda na piątek

Z powyższego łatwo wywnioskować, że w dniu dzisiejszym najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Tutaj, a także w okolicach Szczecina temperatury wyniosą od 24 do 26 stopni ciepła. Trochę chłodniej w centrum i na południu kraju, gdzie słupki rtęci pokażą od 21 do 23 stopni. Najchłodniej na Mazurach i Podlasiu, gdzie dzisiejsze temperatury to zaledwie 16-19 stopni powyżej zera.

W chwili obecnej nad Polską wschodnią i południową zalega strefa zachmurzenia, jednak szybko zostanie ona wypchana na wschód od Polski. Inaczej sytuacja wygląda na północy kraju, gdzie zachmurzenie zalegać może praktycznie przez cały dzień.

Dodatkowo w piątek na północy i północnym wschodzie nie wykluczone są opady deszczu. Mogą to być opady zarówno o charakterze przelotnym, jak i ciągłym. Opady ciągłe możliwe są zwłaszcza na Warmii, Mazurach i północy Podlasia.

Wiatr nie będzie dokuczał dziś mieszkańcom Polski. Porywy wiatru odczuwalne będą na północy kraju, lecz nie będą one mocne. Wiatr zacznie nasilać się na północy Polski w drugiej części dnia.