Prognoza pogody na 5 dni: Silne, lecz krótkie ocieplenie, potem ochłodzenie i burze

W czwartek Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich a rozległym niżem z północnego-wschodu. Napływa chłodna masa arktycznego powietrza z północnego-zachodu, jakiej obszary źródłowy to Grenlandia i północne rejony. Dotyczy to zwłaszcza wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa i 500 hPa. Również przy ziemi napływa masa z północnego-zachodu. W kolejnych dniach czeka nas jednak wyraźne ocieplenie.

Obserwowane są burze w wielu miejscach Polski . Rozwijają się one w masie powietrza arktycznego. Jest to typowa konwekcja wewnątrzmasowa. Duży pionowy gradient temperatury sprzyja tworzeniu się licznych chmur kłębiasto-deszczowych, które zdolne są do generowania wyładowań atmosferycznych. Burzom towarzyszy deszcz od 5 mm do 15 mm, miejscami drobny grad i krupa. Tym ostatnim zjawiskom sprzyja nisko położona izotera zero.

Są to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. W ciągu ostatnich 120 minut wyładowania odnotowano na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej. Grzmi również na Kujawach, Warmii i Mazurach.

Burze przeszły również lokalnie przez Wielkopolskę, Opolszczyznę i Pomorze oraz woj. zachodniopomorskie. Zagrzmiało również w woj. śląskim oraz na północy województwa lubelskiego. Nieliczne wyładowania wystąpiły na Podlasiu.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Konwekcja w arktycznej masie powietrza jest bardzo dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych w świetle widzialnym

Prognozowany obszar burz w dniu 19 września 2019 r. przez IMGW-PIB do godziny 20

Taka sytuacja pogodowa utrzyma się do końca dzisiejszego dnia, burze śledzić można tutaj.

Pogoda w piątek ulegnie poprawie, burze nie wystąpią

W piątek cały nasz kraj znajdzie się w zasięgu wyżu z centrum w rejonie Holandii, w godzinach popołudniowych nad północno-zachodnie krańce Polski nasunie płytka zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza, jedynie nad krańce zachodnie i północno-zachodnie dotrze nieco cieplejsza masa powietrza.

W piątek masa powietrza nad Polską ma być stabilna. Górna zatoka niżowa odsunie się z naszej części Europy. W środkowej troposferze zacznie zaznaczać się napływ cieplejszego powietrza, w związku z tym znacznie zmniejszy się pionowy gradient temperatury. Warunki do rozwoju burz dlatego nie wystąpią.

W przeddzień weekendu słaby deszcz spadnie już tylko na linii brzegowej oraz na krańcach wschodnich kraju, nad resztą zapanuje wyż znad Holandii. Typowy letni wyż to jednak nie będzie i bez zachmurzenia się nie obędzie, bowiem nad stosunkowo cienką 2-3 km warstwą chłodniejszego powietrza dalej przemieszczać się chmury kłębiaste czy niewielkie ławice chmur średnich. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 15 stopni. Nocą z piątku na sobotę przemieszczać będą się z północy przez centrum na południowy-wschód i wschód opady deszczu. Zachmurzenie wzrośnie do dużego a nawet całkowitego. We wschodniej połowie kraju opady deszczu mogą utrzymać się w sobotę do godzin porannych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.09.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

W sobotę duże ocieplenie i zmiana kierunku napływu mas powietrza

W pierwszy dzień weekendu nadejdzie wyraźne ocieplenie do Polski. Kierunek wiatru zmieni się na zachodni i południowo-zachodni. Tylko na wschodzie w pierwszej części dnia mogą wystąpić słabe opady deszczu i będzie więcej chmur. Reszta kraju znajdzie się pod wpływem wyżu.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.09.2019 r. godzina 12 UTC

Pogoda w niedzielę ulegnie poprawie w całej Polsce

W niedzielę Polska znajdzie się jeszcze pod wpływem wyżu, aczkolwiek znad Morza Bałtyckiego zacznie schodzić stopniowo mało aktywny front chłodny. Zrobi się wyraźnie cieplej niż w niedzielę, nigdzie nie powinien spaść deszcz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.09.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda w poniedziałek może ulec pogorszeniu

Wiele wskazuje, że przesuwający się z północnego-wschodu na południe, południowy-zachód front przyniesie pogorszenie pogody i więcej chmur. Tuż za nim napłynie nieco chłodniejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.09.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Ochłodzenie we wtorek i opady w wielu miejscach

Modele prognozują wystąpienie opadów we wtorek na obszarze Polski. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 20 stopni.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Ostatnie dni września miną prawdopodobnie z niskimi temperaturami. Ocieplenie będzie chwilowe tylko na weekend i poniedziałek. Prawdopodobnie końcówka miesiąca minie pod znakiem strefowej cyrkulacji atmosfery. Nie zabraknie dlatego opadów i silnego wiatru. Możliwe są również burze.

Najnowsze informacje pogodowe na

https://fanipogody.pl/

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/