Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na czwartek 1 czerwca. Aura w Dzień Dziecka zachwyci, choć pogoda zacznie się zmieniać

Prognoza pogody na czwartek 1 czerwca. Front wkroczy do Polski


Dziś przed nami najcieplejszy dzień w tym tygodniu. Nadal znajdujemy się pod wpływem wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Dziś Dzień Dziecka. Dlatego prognoza pogody na czwartek postanowiła zrobić wszystkim dzieciom (i ich rodzicom) prezent w postaci pięknej, słonecznej i ciepłej aury. Jednak dziś pogoda zacznie się zmieniać. Zapraszam na szczegóły.

Prognoza pogody na czwartek. Mnóstwo słońca w Polsce

Na początek spójrzmy co sprawia, że kolejny dzień w Polsce upłynie nam pod znakiem dobrej, słonecznej i w wielu regionach bezchmurnej aury.

Prognoza pogody na czwartek 1 czerwca. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na czwartek 1 czerwca. Sytuacja synoptyczna

Całkiem niewiele zmienia się w ogólnym polu barycznym nad Europą. Nadal znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak z północy dosięgnie nas dziś chłodny wycinek frontu atmosferycznego. Front jeszcze dziś nie wpłynie bardzo na pogodę w większości regionów Polski. Jednak w kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie, a jego przyczyną będzie spływ chłodniejszych mas powietrza właśnie za widocznym dziś na północy kraju chłodnym wycinku. Nie zmienia to faktu, że prognoza pogody na czwartek widzi mnóstwo słońca w Polsce.

Prognoza pogody na czwartek. Słoneczny dzień w większości Polski
Prognoza pogody na czwartek. Mnóstwo słońca w Polsce

Według niektórych modeli (GFS) front przyniesie więcej zachmurzenia, a nawet słabe opady deszczu na północy kraju. Większość modeli numerycznych jest jednak zgodnych w prognozie, że front prócz ochłodzenia za kilkadziesiąt godzin nie przyniesie w kraju większych zmian w pogodzie. Przejdźmy zatem do prognozy temperatury.

Przed nami najcieplejszy dzień w tym tygodniu

Przed nami ochłodzenie. Zanim jednak to nastąpi, to dziś czeka nas prawdopodobnie najcieplejszy dzień w tym tygodniu. Spójrzmy na prognozę temperatury.

Prognoza temperatury dla Polski na czwartek 1 czerwca 2023
Prognoza temperatury na 1 czerwca 2023 dla Polski

Skutki nadejścia frontu chłodnego odczują mieszkańcy północnych regionów Polski. Nad samym morzem temperatury poniżej 20 stopni Celsjusza. Za to w Polsce centralnej zanotujemy dzień gorący. Termometry wskazywać dziś mogą nawet 27-28 stopni Celsjusza. Upał w kraju jeszcze nie wystąpi, ale w wielu regionach temperatury nie będą już komfortowe. Na północy kraju możliwe dziś są silniejsze porywy wiatru. Lokalnie, w północnej połowie Polski wiatr wiać dziś może z prędkością do 40-50 km/h co nieco obniży temperaturę odczuwalną. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż bardzo wysokim poziomie. Wartość ciśnienia w kraju wyniesie dziś lekko ponad 1020 hPa. Podsumowując, prognoza pogody na czwartek dla Polski widzi ciepły i w większości kraju słoneczny dzień. Nieco zmieniać będzie się pogoda na północy, gdzie zacznie robić się chłodniej, a do tego możliwy jest wzrost zachmurzenia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk