Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na czwartek 10 sierpnia. Powiew lata zacznie się w Polsce już dziś

Prognoza pogody na czwartek 10 sierpnia. Lato wraca do Polski


W zasadzie od tygodnia w regionie „dokucza nam” niż. Nadszedł z południa Europy, przyniósł ulewy i silne burze, a od kilku dni stacjonuje nad południową Skandynawią przynosząc silny wiatr i niezbyt dobrą pogodę w naszym kraju. Szczęśliwie niż wypełni się dzisiejszej doby, a Polska dostanie się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia Lotte. Sprawdźmy, co w związku z tym przyniesie nam prognoza pogody na czwartek 10 sierpnia. Mam dla Was raczej pozytywne wieści.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Sytuację synoptyczną w regionie zacząłem opisywać już we wstępie dzisiejszej prognozy. Dla nas najważniejsze, że wypełnił się (stracił na sile) niż Zachariasz i przestał wpływać na pogodę w naszym kraju. Polska i cała Europa Wschodnia dostały się pod wpływ rozległych ośrodków wysokiego ciśnienia.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Wyże zapewnią nam znaczną poprawę pogody, jednak o tym za chwilę. Zwróćmy jeszcze uwagę na coraz groźniejszy niż, który obecnie znajduje się na zachodzie Europy. Ciśnienie w jego centrum spadło już w okolice 980 hPa. Niż jest groźny i w najbliższych dniach przyniesie silne załamanie pogody na zachodzie Europy. Na pogodę w Polsce ten ośrodek wpłynie poprzez front atmosferyczny, jednak to nie temat na ten wpis. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na czwartek pod względem temperatur powietrza.

Od czwartku zacznie robić się cieplej

Narzekałem trochę na temperatury w ostatnim czasie narażając się fanom chłodu i deszczu w środku lata ;). Ja nadal będę stał na stanowisku, że w sierpniu lepsze jest 25 stopni i słońce niż stopni 18 przy silnym wietrze i codziennych opadach. Dziś rozpoczyna się okres w pogodzie, który będzie mi się zatem podobał. Za sprawą wyżów ze wschodu i południa kontynentu zacznie napływać do nas coraz cieplejsze powietrze z południa Europy.

Prognoza pogody na czwartek. Wyższe temperatury. Ocieplenie w Polsce
Prognoza pogody na czwartek. Wyższe temperatury powietrza

Napływ ten odczujemy najbardziej w przyszłym tygodniu, jednak już dziś w kraju zrobi się odczuwalnie cieplej. Temperatury w niemal całym kraju przekroczą dziś 20 stopni Celsjusza. Najcieplej na wschodzie i w centrum Polski, gdzie lokalnie temperatury wzrosną do nawet 24 stopni Celsjusza. Podczas gdy prognoza pogody na czwartek przynosi dobre wieści dla większości regionów Polski, nadal chłodno będzie nad Bałtykiem. Tutaj termometry pokażą maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Do tego, nam morzem pojawiał będzie się dziś jeszcze wiatr jeszcze obniżając temperaturę odczuwalną. Przeczytaj również: Upał wedrze się do Polski. Sprawdź kiedy będzie znów gorąco

Prognoza pogody na czwartek. Opady deszczu zaczną odpuszczać

W tytule napisałem, że deszcz zacznie odpuszczać. Nie mogłem napisać, że w kraju przestanie padać ponieważ jeszcze dziś nie byłoby to do końca prawdą.

Ostrzeżenia przed burzami na czwartek 10 sierpnia
Słabe burze możliwe dziś nad Polską

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz. Widzimy, że zagrzmieć może na krańcach południowo wschodnich kraju oraz nad Morzem. Jednak nie będą to burze silne. Dostajemy się pod wpływ wyżu, dlatego warunki do powstawania zjawisk konwekcyjnych będą dziś dość słabe. Ciśnienie atmosferyczne delikatnie rośnie i dziś po południu barometry wskazywały będą wartość powyżej 1020 hPa. Dużo słońca i tak wysokie ciśnienie atmosferyczne powinny pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Mam nadzieję, że prognoza pogody na czwartek wlewa w Was nieco optymizmu. Obiecuję Wam, że lato właśnie wraca do Polski, a powrót ten obserwujemy od dnia dzisiejszego.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk