Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na czwartek 3 sierpnia 2023. System frontów nad Polską. Kolejne opady i burze

Prognoza pogody na czwartek 3 lipca. Front, opady i burze nad Polską


Niestety, tylko przez jeden dzień trwała dobra, słoneczna pogoda. Podczas gdy w środę słońce przeważało w kraju, prognoza pogody na czwartek nie jest już tak optymistyczna. Przez Polskę przemieszcza się system frontów atmosferycznych przynosząc opady deszczy, a po południu również burze.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

O frontach nad Polską już wspomniałem, jednak spójrzmy na dzisiejszą sytuację nieco szerzej. Poniżej mapa Europy z naniesionymi ośrodkami barycznymi.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Nad południową Skandynawią dziś znajduje się aktywny i dość głęboki niż XAN. Jego poprzednik, WENZESLAUS odsunął się już bardziej na północ kontynentu, jednak również wpływa na pogodę w regionie. Nad naszym krajem przewędruje dziś system frontów atmosferycznych związanych z niżem XAN. Dlatego też pogoda w kraju nie będzie dziś dobra. Zupełnie inaczej wygląda to na południowym wschodzie Europy. Nad Morzem Czarnym rozbudował się silny wyż. To za jego sprawą blisko wschodnich granic Polski napływa bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe, co mocno namiesza w pogodzie w weekend. Jednak o tym w kolejnym wpisie.

Prognoza pogody na czwartek. Dużo opadów w kraju

Czwartek przyniesie kolejną porcję opadów w Polsce. Poniżej skan z radaru opadów z około godziny 6 rano. Widzimy tu rozległą strefę opadów rozciągającą się od Śląska, przez centrum po północny wschód Polski.

Prognoza pogody na czwartek. Opady nad Polską
Prognoza pogody na czwartek. Opady od rana nad Polską

W kolejnych godzinach czwartku strefa opadów kontynuować będzie swą wędrówkę na wschód. Nie są to opady bardzo intensywne, jednak lokalnie deszcz pada umiarkowanie. Dodatkowo, na północnym zachodzie Polski w dniu dzisiejszym możliwe są burze. Nad Bałtykiem bardzo prawdopodobne są lejki kondensacyjne, a nawet trąby wodne dotykające powierzchni morza. Prognoza pogody na czwartek widzi burze również na południowym wschodzie Polski. Jednak tutaj komórki burzowe wbudowane będą w strefę opadów ciągłych, dlatego burze te nie powinny być w żaden sposób groźne, a wyładowania atmosferyczny, jeśli się pojawią to będą pojedyncze. Burze dziś nad Polską nie będą bardzo aktywne.

Ciepły dzień w Polsce

Powyżej wspominałem o napływie ciepłych mas powietrza do wschodniej Europy. Dziś w Polsce będziemy odczuwali to ciepło. Upał nie wystąpi, jednak temperatury powietrza zapewnią komfort termiczny w większości regionów Polski.

Wysokie temperatury w czwartek w Polsce
Prognoza temperatury na czwartek. Ciepły dzień w Polsce

Na południowym wschodzie, przed nadejściem strefy zachmurzenia frontowego temperatury wzrosną dziś nawet w okolice 26-27 stopni Celsjusza. W strefie opadów będzie oczywiście nieco chłodniej. Jednak już za strefą zachmurzenia temperatury znów powędrują nieco wyżej. Na zachodzie kraju dziś do 24 stopni Celsjusza. Najchłodniej nad Bałtykiem, gdzie termometry wskażą dziś w okolicach dwudziestek.

Podsumowując, prognoza pogody na czwartek przynosi nam letni dzień z dość komfortowymi temperaturami powietrza. Letnią sielankę psuje nieco system frontów atmosferycznych, które przechodzą dziś nad Polską. Front przyniesie opady z rana w pasie centralnym, a w kolejnych godzinach na wschodzie Polski. Na zachodzie, a zwłaszcza na północnym zachodzie kraju pojawią się burze, które lokalnie mogą być dynamiczne. Uważajmy więc na siebie. Miłego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk