Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na czwartek 31 sierpnia. Sprawdź co przyniesie nam front okluzji

Prognoza pogody na czwartek 31 sierpnia dla Polski. Słabe burze, ochłodzenie


W ostatni dzień sierpnia definitywnie kończymy bardzo dynamiczny i w wielu regionach kraju groźny okres w pogodzie nad Polską. Prognoza pogody na czwartek przynosi nam co prawda możliwość powstawania burz, jednak te z nie będą tak groźne jak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Zapraszam na wpis, w którym sprawdzimy co dokładnie czeka nas dziś w pogodzie w kraju.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie, tradycyjnie rzut oka na mapę synoptyczną Europy. Niż Erwin przemieścił się już na wschód od Bałtyku i wraz z frontem atmosferycznym zabrał ze sobą dynamiczną aurę.

Prognoza pogody na czwartek. Mapa synoptyczna Europy
Prognoza pogody na czwartek. Mapa synoptyczna Europy

Nie oznacza to jednak całkowitej nudy i spokoju, ponieważ nad kraj nasuną się kolejny front. To front okluzji związany z niżem Franz, którego centrum znajduje się obecnie nad Danią. O skutkach jego przechodzenia nad krajem napiszę w dalszej części tekstu. Teraz skupmy się jeszcze moment na okolicach Wielkiej Brytanii. W tym regionie widać aktywny niż, który mocno namiesza dziś w pogodzie w całej Europie Zachodniej. Mieszkańców zachodu czekają dziś burze, lokalnie silne. Nas to jednak nie dotyczy. Sprawdźmy co prognoza pogody na czwartek przynosi nam pod kątem temperatur powietrza.

W czwartek chłodniej już w całym kraju

W poniedziałek na wschodzie Polski przeżyliśmy piekło z temperaturami dochodzącymi do 35 stopni Celsjusza. Podczas gdy upał panował na wschodzie, na zachodzie panowała termiczna jesień, ponieważ termometry w regionach zachodnich wskazywały zaledwie 12-14 stopni. Wtorek przyniósł już mniejszy kontrast termiczny, jednak nadal różnica temperatury między wschodem, a zachodem była znaczna. Prognoza pogody na czwartek wyrównuje już całkowicie wartości temperatury między wschodem, a zachodem kraju.

Prognoza pogody na czwartek. Temperatury nad Polską
Prognoza pogody na czwartek. Temperatury powietrza

Widzimy, że dziś najcieplej będzie w centrum kraju, jednak nie będą to już temperatury, które możemy nazwać typowo letnimi. W najcieplejszym momencie dnia termometry w centrum wskazywały będą w okolicach 22 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju w okolicach 18-20 stopni, natomiast najchłodniej dziś na wschodzie kraju, gdzie zanotujemy 16-18 stopni Celsjusza. To około 15 stopni mniej niż choćby w poniedziałek. Ciekawe, silne, ale i potrzebne ochłodzenie we wschodnich regionach kraju.

Prognoza pogody na czwartek. Front przyniesie opady i burze

We wstępie do wpisu napisałem, że do kraju wkroczy dziś zokludowany front okluzji. Okluzja to zjawisko, gdy front chłodny „dogoni” i wchłonie front o charakterze ciepłym. Tak w uproszczeniu. Co przyniesie nam okluzja dziś nad Polską? Przede wszystkim dość dużo opadów.

Czwartek 31 sierpnia. Dużo opadów nad Polską
Dużo opadów w czwartek nad Polską

Z samego rana dość aktywna elektrycznie burza przeszła przez krańce południowo wschodnie Lubelszczyzny. Prognoza pogody na czwartek przyniesie burze, jednak nie będą to bardzo dynamiczna zjawiska. W dniu dzisiejszym na niebie dominować będą przelotne, lokalne opady deszczu. Tylko najbardziej wypiętrzone chmury kłębiaste będą generowały wyładowania atmosferyczne. Najwięcej przelotnego deszczu spodziewamy się po południu w dzielnicach zachodnich i centralnych. Jednak przelotne opady na wschodzie również są bardzo prawdopodobne. Ciśnienie atmosferyczne wciąż do góry. W dniu dzisiejszym barometry wskażą już ponad 1010 hPa, a w nocy z czwartku na piątek będzie to już ponad 1015 hPa. Sprawdzaj najnowsze wpisy w dziale prognoz pogody dla Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk