Prognoza pogody na czwartek 5 października. Kolejny niż, kolejny front. Silny wiatr i opady w Polsce

Jesień wkroczyła do Polski na całego. Podczas gdy we wtorek w kraju było słonecznie i gorąco, wczoraj i dziś tak jakbyśmy przenieśli się w czasie o kilka miesięcy. We wtorek mieliśmy środek lata. Prognoza pogody na czwartek przynosi nam zdecydowanie jesienne klimaty.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Nad Bałtyk dziś dotrze kolejny z serii niżów atlantyckich. Związane jest to z dość specyficznym ułożeniem ośrodków barycznych w naszym regionie Świata. Nad Francją i Hiszpanią rozbudował się wyż, który chroni ten region Europy przed niżami właśnie. Poniżej mapa baryczna Europy na czwartek 5 października.

Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tutaj kolejne niże atlantyckie. Ośrodki te, „ślizgając się” po północnej stronie wyżu docierają nad Bałtyk, a dalej nad zachód Rosji. Przynosi to niespokojną, jesienną aurę między innymi w naszym kraju. Prognoza pogody na czwartek nie przynosi tu zmian. Kolejny niż przemieszczał będzie się nad Bałtykiem. Związany z niżem front atmosferyczny przetoczy się dziś przed północ kraju. To właśnie na północy Polski pogoda będzie dziś najgorsza.

Silny wiatr, dużo chmur i opady nad Polską

W związku z przechodzeniem nad częścią kraju systemu frontów atmosferycznych, pogoda w czwartek nie będzie nas rozpieszczać. W zasadzie w całym kraju zachmurzenie umiarkowane, na północy wzrastające do dużego. Na północy Polski bardzo prawdopodobne są opady deszczu.

Prognoza pogody na czwartek. Opady deszczu w kraju
Prognoza pogody na czwartek. Opady deszczu w części Polski

Ponieważ centrum niżu znajdzie się niedaleko kraju, opady na północy mogą dziś być naprawdę intensywne. Lokalnie możliwe są burze, jednak raczej w postaci pojedynczych wyładowań niż bardziej zorganizowanych struktur. Deszcz popada dziś w całej północnej połowie kraju. Słabe, przelotne opady możliwe są również w południowej połowie Polski, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie zdecydowanie mniejsze. Niestety wciąż znajdujemy się w strefie bardzo podniesionego gradientu barycznego. Dlatego też prognoza pogody na czwartek znów przynosi nam silny wiatr.

Wiatr w czwartek będzie nadal bardzo silny
Silny wiatr w Polsce w czwartek 5 października

Najmocniej, do 80 km/h wiało będzie na północy Polski. Jednak silny, porywisty wiatr towarzyszył będzie nam praktycznie w całej Polski. Niestety z biegiem dnia sytuacja nie będzie ulegała poprawie, a silny wiatr potęgował będzie uczucie chłodu. Nie to, że temperatury będą bardzo niskie. Jednak odbiegały będą od letnich standardów do jakich przyzwyczaił nas początek października. Sprawdzaj prognozy pogody dla Polski na stronie głównej portalu.

Prognoza pogody na czwartek. Temperatury powietrza w Polsce

I tym sposobem doszliśmy do części prognozy dotyczącej temperatur powietrza. Podczas gdy we wtorek pobiliśmy rekord temperatury maksymalnej dla października w Polsce, tak czwartek przyniesie nam temperatury o ponad 10 stopni niższe.

Prognoza pogody na czwartek. Temperatury powietrza
Prognoza pogody na czwartek. Temperatury powietrza

Podczas dzisiejszego dnia temperatury nigdzie w kraju nie osiągną 20 stopni Celsjusza. Najcieplej, do 18 stopni na południu Polski. Oczywiście z wyjątkiem gór, gdzie termometry wskazywały będą 13-14 stopni Celsjusza. W pasie centralnym Polski termometry wskażą dziś w okolicach 15-16 stopni. Najchłodniej na północnym wschodzie, gdzie dziś spodziewamy się zaledwie 12-14 stopni powyżej zera. Niestety to nie ostatni jesienny dzień w tym tygodni, ale mimo wszystko życzę Wam udanego czwartku !