Prognoza pogody na dziś, czyli 17 września 2019 r. Czeka nas silne uderzenie wiatru nie tylko z gradientu ciśnienia, ale także z konwekcji. Niewykluczone są burze przynoszące wyładowania atmosferyczne. Najsilniejszy wiatr będzie na północy związany z dużą różnicą ciśnienia na niewielkim obszarze, ale także z konwekcją. Pojedyncze porywy osiągną nawet 95 km/h.
Dzisiaj na wysokości izobarycznej 500 hPa temperatura spadnie nawet do -31 °C, co spowoduje wystąpienie stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową częścią troposfery. 500 hPa znajduje się na wysokości około 5500 m.n.p.g. Główna fala chłodu wkroczy za frontem okluzji chłodnej i będzie obecna w środkowej troposferze. W tym samym czasie Morze Bałtyckie osiągać ma temperaturę na poziomie 14 °C/17 °C między przyziemną a środkową warstwą troposfery powstanie gigantyczny, pionowy gradient temperatury, sięgający aż 44-46 stopni od poziomu ziemi do wysokości 5,5 km n.p.g. Dlatego w tych warunkach rozwinie się konwekcja masowa, objawiająca się występowaniem opadów przelotnych zarówno deszczu, jak i też drobnego gradu, czemu sprzyjać ma nisko położona izoterma zero. Niewykluczone jest także krupa lodowa, która powstaje w niskiej temperaturze, w chmurach Cumulonimbus poniżej zera stopni. Oprócz tego wiać ma bardzo silny jet stream, czyli prąd strumieniowy, sięgający blisko 270 km/h na wysokości 300 hPa, czyli 9 km n.p.g. Nasilony przepływ mas powietrza może sprzyjać intensyfikacji zjawisk konwekcyjnych.
Prognozowany obszar z największym prawdopodobieństwem burz. Niewykluczone, że w nocy z wtorku na środę będzie on wysunięty nieco bardziej na południe (Polscy Łowcy Burz)
Sytuacja synoptyczna dzień 17 września 2019 r. godzina 12 UTC
W tym samym momencie będzie poniżej 20 stopni w całym kraju na 2 metrach. Porywisty wiatr z sektora północno-zachodniego, zachodniego potęgować będzie jednak odczucie chłodu.
Prognoza pogody na wtorek i noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)
Praktycznie od godzin porannych na północy Polski rozwijać ma się konwekcja wewnątrzmasowa. Popołudniu dotrze ona do centralnej Polski, natomiast pod wieczór na wschód kraju. Niewykluczone jest powstanie rozległego pasma konwekcyjnego, nawet pod postacią linii szkwału, jaka przynosić będzie wiatr powyżej 90 km/h na swojej trasie. Będzie mogła ona wędrować z północnego-zachodu na południowy-wschód.
We wtorek w miarę wzrostu gradientu ciśnienia, spowodowanego utworzeniem się wtórnego układu niżowego nad południową Skandynawią i Bałtykiem, jego prędkość znacznie zrastać będzie już od godzin przedpołudniowych i cały kraj zostanie objęty silnymi porywami wiatru zachodniego. Na Morzu Bałtyckim, południowym. Nad wodą i lądem towarzyszący chmurom kłębiasto-deszczowym rozbudowanym w pionie chmurom Cumulus i Cumulonimbus, ale w pasie wybrzeża i miejscami na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie prognozowane są nawet burze, którym może towarzyszyć krupa, drobny grad i wyładowania atmosferyczne. We wtorek powyżej 70 km/h wiać ma głównie w zachodniej połowie kraju . W nocy z wtorku na środę słabnący, ale w szerokim pasie Kaszub i Zatoki Gdańskiej przez środek kraju aż po Lubelszczyznę, jak i Podkarpacie porywy w nocy mogą przekraczać 72 km/h. Oprócz tego należy spodziewać opadów deszczu, krupy lodowej. Nad polskim morzem oraz w strefie brzegowej, przy udziale konwekcji pojedyncze porywy osiągną nawet 100 km/h. Konwekcja utrzyma się przez całą noc z wtorku na środę. Intensywna może być również na Morzu Bałtyckimi i wkraczać będzie w głąb Polski.
Opady konwekcyjne związane z konwekcją masową wystąpią w niemal całej Polsce podczas nadchodzącej nocy. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne są jak bardziej możliwe. Głównie na północy naszego kraju, chociaż miejscami zagrzmi w niemal całej Polsce podczas nadchodzącej nocy.
Proces rozwoju konwekcji oraz przemieszczania jej w głąb kraju można prześledzić na poniższych mapach od godziny 7 we wtorek do 4 nad ranem w środę.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC