Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na dziś: burze, deszcz i nawet 20 stopni. Gdzie jest burza

Pogodą w czwartek ma sterować niewielki układ niskiego ciśnienia, jaki widoczny jest zwłaszcza w środkowej troposferze. Znajdzie się on nad wschodnią Polską, co więcej zaznaczy się rozmywająca strefa frontu okluzji. Możliwe są burze na południu, południowym wschodzie i wschodzie, ale także w centrum, będą one jednak słabe i o punktowym charakterze. W wielu miejscach popada deszcz. Zalegać ma wilgotna i słabo chwiejna masa pochodzenia polarno morskiego.

W obrębie niżu zaznaczającego się zwłaszcza w środkowej troposferze występować będą korzystne warunki do tworzenia się chmur Cumulonimbus przynoszących opady przelotne, ale niewykluczone są nawet słabe burze. 

Kluczowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chmur Cumulonimbus będzie zbieżność wiatru w dolnych warstwach troposfery i wspomaganie w obrębie niżu.

Pierwsze chmury Cumulonimbus możliwe są już nad ranem, ale szczytów aktywność konwekcyjna jest oczekiwana około południa. Chwiejność termodynamiczna będzie niewielka i nie przekroczy 500 J/kg. Przepływ mas powietrza będzie nieznacznie nasilony zwłaszcza w środkowej i górnej troposferze, lecz pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Potencjalnym burzom towarzyszyć będą przelotne opady deszczu o możliwej akumulacji od 5 mm do 15 mm i wiatru do 65 km/h. Opady gradu są mało prawdopodobne. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i zjawiska burzowe zanikną. Prawdopodobieństwo lokalnych wyładowań wynosi poniżej 30%.

Prognozowany obszar słabych i lokalnych w czwartek przez Polscy Łowcy Burz

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów, symulowane echa radarowe na czwartek i noc z czwartku na piątek, model SWISS-HD

Bieżące położenie opadów i burz tu

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz