Prognoza pogody na dziś: ogromny kontrast termiczny, spore ochłodzenie i deszcz, możliwe burze

Prognoza pogody na dziś. Ogromny kontrast termiczny, spore ochłodzenie i deszcz, ale ryzyko burz jest niskie.

Dzisiaj przez Polskę od północnego zachodu na południowy wschód schodzić będzie w dalszym ciągu pofalowany front chłodny. Wzdłuż frontu przemieszczać ma się niewielki układ niskiego ciśnienia z południowego zachodu na północny wschód. Kontrast termiczny między północą a południem wyniesie ponad 10 stopni. Najchłodniej będzie w północnych regionach Polski, najcieplej na południu i wschodzie. W niemal całym kraju spadnie deszcz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2 października 2019, 12 UTC

Dzisiaj w ciągu dnia zachmurzenie na ogół duże do całkowitego, miejscami wystąpią większe przejaśnienia. Istnieje niewielkie ryzyko lokalnych burz na zachodzie i północy w ciągu dnia. Wysokość opadów na Mazurach i Podlasiu oraz Mazowszu sięgnie od 5 mm do 15 mm. Termometry na północy kraju mogą pokazać zaledwie 10 stopni, na południu, południowym – wschodzie i wschodzie nawet 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h na Podkarpaciu, w Tatrach do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Najbliższej nocy mocniej sypnie śniegiem wysoko w Tatrach, spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

Prognoza pogody na środę (2.10.2019), IMGW PIB

Pogoda. W Tatrach kolejne opady śniegu w tym roku i zawieje i zamiecie śnieżne

Temperatura minimalna w nocy od 4°C miejscami na północy kraju i w kotlinach karpackich do 10°C gdzieniegdzie na wybrzeżu i Lubelszczyźnie; chłodniej lokalnie w kotlinach sudeckich około 2°C. Lokalnie w mrozowiskach i obniżeniach terenu niewykluczone przymrozki. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, miejscami porywisty, w Tatrach porywy wiatru do 65 km/h, z kierunków zachodnich. W Tatrach zawieje i zamiecie śnieżne – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m n.p.g i widoczny duży kontrast termiczny w środę nad Polską

meteomodel.pl
meteomodel.pl
meteomodel.pl

Prognozowany zasięg opadów w ciągu dnia i w pierwszej części nocy, symulowane echa radarowe model SWISS HD

Bieżące położenie opadów i burz poniżej