Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na jesień 2018

źródło grafiki: AccuWeather.com

Od pewnego czasu bacznie przyglądamy się prognozom sezonowym przygotowywanym przez serwis AccuWeather. Dużą furorę zrobiła ich prognoza na wiosnę tego roku. Prognoza ta sprawdziła się niemal w 100%. Prognoza na lato również nie wykazała dużych przekłamań, więc pozwala nam to myśleć, że i prognoza na jesień może dać pogląd na to, co czeka nas w pogodzie w nadchodzących miesiącach.

Analizę prognozy rozpocznijmy od zachodniej części kontynentu. Wszystko wskazuje na to, że analitycy AccuWeather przewidują sporą aktywność Oceanu Atlantyckiego. Świadczy o tym dość wietrzna pogoda na zachodnich krańcach Europy oraz to, że już od października temperatury nie powinny znacząco przekraczać norm z poprzednich lat.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa dla Europy wschodniej, tym Polski. Tutaj przez najbliższe miesiące prognozuje się znaczne przekroczenia norm temperatury. Oznacza to, że czeka nas ciepła, z początku upalna wręcz jesień. Podobna pogoda prognozowana jest na północy kontynentu. W Skandynawii temperatury również poszybują ponad normy z poprzednich lat.

Tradycyjnie już, jesień jest ciężkim okresem dla mieszkańców południa Europy. Rozgrzane wciąż wody basenu Morza Śródziemnego, przy zetknięciu się z chłodniejszym powietrzem są przyczyną do powstawania wielu, często groźnych zjawisk pogodowych. Na południu, we Włoszech, na Bałkanach, czy w Grecji analitycy spodziewają się więc licznych burz niosących groźne zjawiska pogodowe.

źródło grafiki: AccuWeather.com

 

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk