Prognoza pogody na jesień 2018

Od pewnego czasu bacznie przyglądamy się prognozom sezonowym przygotowywanym przez serwis AccuWeather. Dużą furorę zrobiła ich prognoza na wiosnę tego roku. Prognoza ta sprawdziła się niemal w 100%. Prognoza na lato również nie wykazała dużych przekłamań, więc pozwala nam to myśleć, że i prognoza na jesień może dać pogląd na to, co czeka nas w pogodzie w nadchodzących miesiącach.

Analizę prognozy rozpocznijmy od zachodniej części kontynentu. Wszystko wskazuje na to, że analitycy AccuWeather przewidują sporą aktywność Oceanu Atlantyckiego. Świadczy o tym dość wietrzna pogoda na zachodnich krańcach Europy oraz to, że już od października temperatury nie powinny znacząco przekraczać norm z poprzednich lat.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa dla Europy wschodniej, tym Polski. Tutaj przez najbliższe miesiące prognozuje się znaczne przekroczenia norm temperatury. Oznacza to, że czeka nas ciepła, z początku upalna wręcz jesień. Podobna pogoda prognozowana jest na północy kontynentu. W Skandynawii temperatury również poszybują ponad normy z poprzednich lat.

Tradycyjnie już, jesień jest ciężkim okresem dla mieszkańców południa Europy. Rozgrzane wciąż wody basenu Morza Śródziemnego, przy zetknięciu się z chłodniejszym powietrzem są przyczyną do powstawania wielu, często groźnych zjawisk pogodowych. Na południu, we Włoszech, na Bałkanach, czy w Grecji analitycy spodziewają się więc licznych burz niosących groźne zjawiska pogodowe.

źródło grafiki: AccuWeather.com