Prognoza pogody na majówkę ulega zmianom. Nagły wzrost temperatury nawet do 20 stopni

Jak co roku przed zbliżającym się weekendem majowym drżymy o pogodę w Polsce. Ta od wielu lat jest w tym okresie dość kapryśna. Jednak nie ma czemu się dziwić. Żyjemy w regionie Świata o zmiennym klimacie. Na przełomie kwietnia i maja historia widziała już zarówno upały, jak i opady śniegu w Polsce. Jeszcze kilka dni temu prognozy nie były najbardziej pocieszające. Obecnie prognoza pogody na majówkę ulega korektom. Czy temperatury nas zaskoczą? Sprawdźmy.

Ochłodzenie w Polsce

Zanim dojdziemy do prognozy pogody na majówkę, kilka słów o sytuacji obecnej w pogodzie w Polsce. W nasz region spływa chłodne powietrze z północnego zachodu. Jęzor chłodu, bo tak potocznie nazywa się zjawisko spływu arktycznych mas powietrza z regionu arktycznego do Europy Centralnej trwa od wtorku.

Jęzor chłodu przyniósł adwekcję chłodnych mas powietrza
Ochłodzenie w regionie. Sięgnął nas jęzor chłodu

Spływ chłodnych, arktycznych mas powietrza widać doskonale na powyższej mapie temperatury na poziomie 850 hPa (około 1500 m.n.p.m). Ochłodzenie potrwa jeszcze w czwartek, następnie od piątku wracamy do napływu cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych. W związku z tym prognoza pogody na majówkę zaczyna malować się w nieco bardziej pozytywnych barwach niż kilka dni temu.

Prognoza pogody na majówkę. Temperatury znacząco wzrosną

Podczas gdy w środę i czwartek temperatury w Polsce nie przekroczą 10 stopni Celsjusza. Za kilka dni możliwe są wartości temperatury nawet na poziomie 20 stopni. Spójrzmy na animację prognoz temperatury wg. najnowszych wyliczeń modelu ECMWF.

Prognoza pogody na majówkę. Jakie czekają nas temperatury?

Na animacji widać doskonale trwające obecnie ochłodzenie. Podczas najbliższych nocy czekają nas przymrozki na nizinach i mróz w górach. Jednak nie załamujemy rąk, ponieważ już w piątek nad Polska zacznie robić się cieplej. Temperatury w piątek w Polsce wzrosną w okolice 15-16 stopni Celsjusza. Od soboty do środy kończącej przedłużony weekend majowy temperatury wzrosną już w całym kraju. Będą dni podczas których pogoda na majówkę przyniesie nam lokalny wzrost temperatury w okolice nawet 20 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na majówkę. Będą dni z temperaturą 20 stopni

Zdaje sobie sprawę, że wszyscy pamiętamy majówki podczas których panował upał. Jednak ostatnie lata nie rozpieszczały nas wysokimi temperaturami w weekend majowy, więc obecne prognozy biorę w ciemno. Zaznaczyć tu należy, że podczas gdy na południu zrobi się lokalnie bardzo ciepło, temperatury na północy kraju będą niższe od tych z regionów Polski Południowej.

Prognoza pogody na majówkę. Niewiele opadów

Podczas gdy południe Polski wygląda bardziej optymistycznie pod względem temperatury powietrza, tak północ może liczyć na więcej słońca. Prognoza pogody na majówkę widzi obecnie przejście przez południe kraju dwóch płytkich ośrodków niżowych.

Prognoza pogody na majówkę. Niż w sobotę na południu kraju

Wraz z przechodzeniem niżu, w południowej połowie kraju w Polsce pojawią się opady deszczu. Będą to opady o charakterze przelotnym. Możliwe są również burze. Niż szczęśliwie dość szybko przemknie nad terytorium kraju i w niedzielę po opadach nie będzie już śladu. Kolejne ośrodek niżowy widać w prognozach na środę 3 maja. Znów przynieść miałby on opady deszczu w dzielnicach południowych. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać po kolejnych aktualizacjach modeli numerycznych.

Podsumowując, prognoza pogody na majówkę jest raczej pozytywna. W większości regionów Polski temperatury wzrosną dość znacznie względem obecnego ochłodzenia. Opadów w skali kraju również nie będzie bardzo dużo. Obecne prognozy mówią, że popada na południu Polski w sobotę i w okolicach środy. Sytuacja powoli zaczyna się klarować, więc jestem dobrej myśli.