Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na nadchodzący tydzień dla województwa lubelskiego. To może być ostatni tak ciepły tydzień września


Ochłodziło się w całej Polsce na weekend. Do kraju dociera dużo chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego z zachodu. Pogodę dzisiaj kształtuje wyż z centrum przesuwającym się znad Małopolski nad Ukrainę, natomiast pod warstwą inwersyjną rozwija się płytka konwekcja cumulusowa zanikająca pod wieczór. Na północnym-zachodzie zaznacza się strefa rozmywającego się frontu chłodnego.

Wraz z początkiem nadchodzącego tygodnia zacznie robić się coraz cieplej. Sprzyjać ma temu przekształcające się nieustannie pole ciśnienia, co w konsekwencji doprowadzi do napływu powietrza z południowego-zachodu.

Na południowy-wschód od Polski znajdzie się centrum mobilnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu „RODEGANG”, natomiast na północy Europy rozciągać będzie się rozległa bruzda obniżonego ciśnienia. Po południowej stronie fali górnej, w rejon Wysp Brytyjskich przemieszczać będzie się ex-formacja tropikalna o imieniu „HELENE”  Pomiędzy rozległą, górną zatoką niżową a wyżem z centrum nad wschodnią częścią Starego Kontynentu utworzy się korytarz, którym transportowane będzie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia polarno-morskiego z południowego-zachodu.

Układ omega zacznie rządzić pogodą w Polsce

Rozległy i bardzo silny układ omega wpływać ma na pogodę w nadchodzącym tygodniu. Zachmurzenie w jego zasięgu będzie niewielkie, sprzyjać ma on dominacji ruchów zstępujących, co utrudniać ma powstawanie chmur i opadów atmosferycznych nawet do piątku w całej Polsce.

Kilka słów o układzie omega

Stan atmosfery przy którym stabilny układ wysokiego ciśnienia tworzy blokadę nad Europą Środkową. Pole izohips i prądu strumieniowego przypomina, aż do wysokości około 10 km dużą grecką literę Omega. Atlantyckie niże obiegają układ Omega po łuku daleko na północ wokół Centralnej Europy, dalej nad Spitzbergen lub na południe, nad Morze Śródziemne. Doskonale widać to na poniższych grafikach.

Wraz z początkiem tygodnia coraz cieplej

W poniedziałek termometry pokażą od 21°C do 23°C. Wiatr zmieni kierunek na południowy, zacznie robić się coraz cieplej. Na niebie pojawią się chmury wysokie, jak i też niskie. Nie zabraknie jednak słońca. Pozostaniemy pod wpływem wyżu z centrum nad Ukrainą.

We wtorek będzie jeszcze cieplej niż w poniedziałek. Temperatura kształtować ma się od 24°C do 26°C. Zachmurzenie małe do umiarkowanego przeważnie chmurami wysokimi, w ciągu dnia rozwijać mogą się pod warstwą inwersyjną słabo rozbudowane w pionie chmury cumulus. Nie prognozuje się opadów atmosferycznych. Z południa wiać będzie nieco silniejszy wiatr za dnia. Porywy nie przekroczą jednak 35km/h, słabnąć ma pod wieczór.

Środa zapowiada się jeszcze przyjemniejsza niz wtorek. W omawianym dniu termometry pokazać mogą od 25°C do 28°C. Nie będzie padać.

Czwartek to kontynuacja iście letniej aury jak na wrzesień.  Termometry wskazać powinny od 25°C do 29°C. Nigdzie nie będzie padać, zachmurzenie małe.

Piątek będzie najprawdopodobniej ostatnim tak ciepłym dniem w nadchodzącym tygodniu. Termometry wskażą od 25°C do 27°C.

Wygląda na to, że w piątek późnym popołudniem bądź pod wieczór do zachodniej części kraju zacznie nasuwać się front chłodny. Związana będzie z nim wymiana masy powietrza na chłodniejszą o cechach atlantyckich. Do tego okresu pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego prognozy ulegać mogą mniejszym bądź większym zmianom. 

Zimny weekend

W weekend o kilkanaście stopni chłodniejsze powietrze zawita do całej Polski. W wielu miejscach naszego kraju za dnia temperatura może nie przekroczyć 15°C.

Według wiązek ensemble modelu GFS będzie to ostatnie tak silne uderzenie gorąca we wrześniu. Później zaczną dominować chłodne masy powietrza, silniejszy wiatr i opady. Strefowa cyrkulacja atmosfery obejmie nie tylko tak jak teraz północną Europę, ale także naszą część Starego Kontynentu, co przyniesie dużą dynamikę w pogodzie. 

Warto jednak mieć na uwadze, że po bardzo ciepłym dniu nocne będą chłodne. Miejscami tworzyć mogą się mgły radiacyjne. Nocami na termometrach od 11°C do 14°C.

2 pierwsze grafiki przedstawiają m.in układ omega na poziomie 500 hPa, co sprzyjać ma pogodnej aurze w najbliższych dniach. Ostatni obrazek ukazuje prognozę temperatury na 2 m do 1 października według 20 wiązek modelu GFS. Czarna linia to wartości uśrednione, doskonale widać, że wraz ze wzrostem prognozy występuje coraz większa rozbieżność w nich. 

Prognoza ensemble GFS dla Lublina na najbliższe kilkanaście dni

Bieżące prognozy dla miast pod adresem poniżej.