Prognoza pogody na noc. Front nad Polską. Alerty meteorologiczne dla Polski na noc. Opady śniegu i gołoledź. Mogą przejść burze

Nad Polską znajduje się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Niesie on ze sobą opady i silniejsze porywy wiatru. Nad krajem w pierwszej części nocy spodziewać się możemy opadów wszelkiego rodzaju. Na zachodzie i północy padał będzie deszcz. W pozostałych regionach będą to opady każdego rodzaju. W górach padał będzie sam śnieg.

Inaczej sytuacja wyglądać będzie w drugiej części nocy. Wtedy spodziewamy się opadów śniegu. Miejscami śnieg może padać intensywnie. najsilniejszych opadów śniegu spodziewamy się oczywiście w górach, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej wynieść może kilkanaście centymetrów.

Intensywne opady śniegu w nocy

Śnieg padać może intensywnie również w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Warto zaznaczyć, że przed nadejściem opadów śniegu padać może deszcz ze śniegiem. Przy temperaturze lekko poniżej zera nie wykluczamy gołoledzi i trudnych warunków na drogach. Przed oblodzeniem we wschodniej i południowej Polsce ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W drugiej części nocy padać może również w północno zachodniej części kraju. Jednak ze względu na dodatnie temperatury powinny być to raczej opady deszczu.

IMGW

W całym kraju temperatura oscylowała będzie w okolicach zera. Na zachodzie będzie lekko na plusie, natomiast na południu i wschodzie słupki rtęci spadną lekko poniżej zera. Tak jak wspominaliśmy, na wschodzie i południu kraju może oznaczać to trudne warunki na drogach.

W nocy silny wiatr i możliwe burze w Polsce

Wraz z upływem nocy nad krajem wzmagał się będzie wiatr. Ten przybierał na sile już podczas wtorkowego dnia, lecz w nocy porywy wiatru wzmocnią się jeszcze bardziej. Lokalnie na zachodzie kraju wiać może z prędkością przekraczającą 80 km/h. Podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych, porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze.

Wspomnieliśmy o komórkach konwekcyjnych. Od godzin popołudniowych do zachodniej Polski wkroczyła chwiejna masa powietrza, która jeszcze w dzień dała liczne burze na terytorium Niemiec. Niektóre z tych burz były silne. Nie wyklucza się, że podczas nadchodzącej nocy burze pojawią się również w Polsce. Najbardziej narażone na burze są regony zachodnie i południowo zachodniej Polski.