Prognoza pogody na noc. Wracają przymrozki. Brak opadów. Burze nie wystąpią

Pogodny wyż z głównym centrum nad Skandynawią ściąga do Polski zimne masy pochodzenia arktycznego. Nadchodzące trzy noce przyniosą przymrozki w wielu rejonach Polski.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Pisząc o przymrozkach mam na myśli przymrozki przygruntowe. Temperatura na wysokości 2 metrów tylko na Suwalszczyźnie podczas dzisiejszej nocy spadnie do zera. Od 2 do 3 stopni Na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach. Cieplej w pasie od Sczecina, przez Kujawy, Mazowsze po Podkarpacie. W tych regionach słupki rtęci wzrosną do 5 stopni powyżej zera.

Najcieplejsze noc na Dolnym Śląsku i Śląsku, gdzie temperatury nie powinny spaść poniżej 7 stopni ciepła. W związku z przymrozkami w Polsce północnej i wschodniej oraz centralnej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowił wydać stosowne ostrzeżenia meteorologiczne.

Przypominamy, że przymrozki w zaznaczonych powyżej na żółto regionach możliwe są przy gruncie. To nie jest tak, że dzisiejszej nocy czeka nas mróz. Nocne przymrozki spowodowane będą spływem chłodniejszych mas powietrza z północy Europy. Spływ chłodnej masy do Polski doskonale widać na mapach temperatury na wysokości barycznej 850 hPa.

Obszar ujemnych temperatur na powyższej mapie idealnie pokrywa się z obszarami objętymi ostrzeżeniem przed przymrozkami.

Dzisiejszej nocy wiatr będzie praktycznie nie odczuwalny. Wyjątkiem będą regiony północno-wschodnie, w którym możliwe są porywy wiatru do 30 km/h. W środę dostaliśmy się pod wpływ ośrodka podwyższonego ciśnienia. Stąd podczas nadchodzącej nocy nie mówimy o występowaniu opadów. Nie wystąpią również burze, ani inne dynamiczne zjawiska pogodowe.