Prognoza pogody na piątek 14 czerwca. Czy ciepłe dni wrócą już w piątek do Polski? Czekają nas dalsze opady deszczu?

Pogoda w ostatnich dniach wygląda bardziej na jesienną niż letnią. W Polsce zrobiło się chłodniej, a w kraju pojawia się całkiem sporo opadów deszczu. Wiem, że są w kraju miejsca zagrożone suszą, ponieważ deszcz nie spadł tam od dawna. Wydaje mi się jednak, że w większości regionów Polski sytuacja w ostatnich dniach poprawiła się znacznie. Jednak ja dziś nie o tym. Sprawdźmy, co przynosi nam prognoza pogody na piątek 14 czerwca.

Sytuacja baryczna w piątek 14 czerwca 2024

Tradycyjnie, aby dowiedzieć się co przyniesie nam prognoza pogody na piątek, w pierwszej kolejności zerknąć musimy na mapę obrazującą sytuację baryczną w regionie.

Co przyniesie nam pogoda na piątek 14 czerwca? Mapa z sytuacją synoptyczną
Prognoza pogody na piątek 14 czerwca. Sytuacja synoptyczna

Rzut oka na powyższą mapę i wiemy już jakiej aury spodziewać się w piątek w Polsce. Nasz kraj dostanie się pod wpływ zatoki wysokiego ciśnienia związanej z wyżami z południa i zachodu Europy. O tym, jaką zapewni nam to pogodę napiszę za chwilę. Jednak zostańmy jeszcze przez moment przy mapie barycznej. Warto spojrzeć okiem w rejon Wysp Brytyjskich. Widzimy tutaj dość głęboki i stale pogłębiający się niż. Przyniesie on pogorszenie aury na zachodzie kontynentu, jednak wpłynie również na pogodę w naszym kraju. Otóż przed niżem, z południowego zachodu i południa zaciągane jest bardzo ciepłe powietrze. Dlatego też wraz ze zbliżaniem się niżu w naszym kierunku, do Polski i całej Europy Centralnej napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze z południa. Przyniesie to upał w Polsce w przyszłym tygodniu. Jednak zanim to nastąpi, prognoza pogody na piątek mówi jasno.

Prognoza pogody na piątek. Spływ chłodnych mas powietrza w region
Prognoza pogody na piątek. Spływ chłodnych mas powietrza do Polski

W piątek w nasz region spływać będzie jeszcze chłodne powietrze z kierunków północnych. Ocieplenie nadejdzie w weekend. Jednak jeszcze w piątek temperatury nie będą nas rozpieszczać.

Prognoza pogody na piątek. Umiarkowane wartości temperatury

Wszyscy znajomi z którymi rozmawiam o pogodzie są podzieleni na dwie grupy. Jako, że jako Polacy jesteśmy narodem nieco nerwowym, to jedną grupę moich znajomych wkurza to, że jest chłodniej, a drugą wkurza to, że za kilka dni wróci upał i będzie gorąco. Oczywiście piszę to z lekkim przymrużeniem oka, jednak jest w tym trochę prawdy. Rzadko zdarza mi się, by mój rozmówca powiedział „Wiesz Michał, ale dziś jest świetna pogoda”. Takich odpowiedzi to nie zdarza mi się słyszeć. Prognoza pogody na piątek daje idealną możliwość do narzekania fanom ciepła i upału. Spójrzmy na mapę temperatury.

Temperatury w piątek nad Polską będą umiarkowane
Umiarkowane temperatury nad Polską. Piątek 14 czerwca

Jak na połowę czerwca to powyższe wartości temperatury szału na nikim z pewnością nie zrobią. Jednak z drugiej strony w większości regionów kraju temperatura oscylować będzie w okolicach 20 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że prognozy pogody na piątek nie przynoszą nam wiatru, temperatury odczuwalne będą w Polsce dość komfortowe. Nie musimy obawiać się o to, że zmarzniemy wychodząc na świeże powietrze. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że temperatury w nocy z czwartku na piątek będą niskie w zachodniej połowie kraju (nawet poniżej 10 stopni). Noc z piątku na sobotę będzie już zdecydowanie bardziej ciepła. O tym będzie jeszcze jednak czas napisać.

Prognoza pogody na piątek. Brak opadów w kraju

W pierwszej części dzisiejszej prognozy pisałem, że w piątek Polska dostała się pod wpływ wyżu. Oczywiście skutkowało będzie to dobrą pogodą, w której nie zabraknie nam słońca. W związku z tym w piątek nie spodziewamy się opadów na terytorium naszego kraju.

Pogoda w piątek nie przyniesie opadów w Polsce
Brak opadów w piątek w Polsce

Co prawda z zachodu zbliżać zacznie się strefa opadów związana z frontem atmosferyczny, jednak nie dotrze ona w piątek do kraju. Deszcz nie powinien padać w żadnym regionie Polski. Tym bardziej nie wystąpią burze. Opady nadejdą do Polski w sobotę. Co więcej, w weekend w Polsce zacznie robić się cieplej.O tym będzie jeszcze czas napisać. Tymczasem wszystkiego dobrego na koniec tygodnia. Weekend coraz bliżej !