Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na piątek. Wyż w regionie. Powrót lata do Polski

Prognoza pogody na piątek 15 września. Poprawa aury. Wyższe temperatury


Środa przyniosła nam pogorszenie aury na zachodzie kraju. Czwartek upłynął pod znakiem gorszej pogody na wschodzie Polski. Prognoza pogody na piątek wyrównuje ten stan. Dziś słońce pojawi się w większości regionów kraju. Wraca lato. Sprawdźmy szczegóły.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Przyczyny pogorszenia aury znamy. Była nim wędrówka chłodnego frontu atmosferycznego z zachodu na wschód. To już jednak za nami. Podczas dzisiejszej doby, na północ od Polski rozwijał będzie się wyż, który przynosił będzie poprawę aury z każdą kolejną godziną.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Opisywaną powyżej sytuację doskonale widzimy na powyższej mapie. System frontów atmosferycznych, który psuł nam pogodę w ostatnich dniach, jest już na wschodzie. Widzimy również wspominany wyż, którego centrum znajdzie się dziś nad Republikami Bałtyckimi. Na zachodzie Europy „czai” się kolejny system frontów, jednak przez kilkadziesiąt godzin, za sprawą rosnącego w siłę wyżu jesteśmy chronieni. Sprawdźmy szczegóły prognozy pogody na dzisiejszy dzień.

Prognoza pogody na piątek. Opady zanikną

Czwartek przyniósł jeszcze całkiem sporo opadów na wschodzie Polski. Deszcz padał zarówno w postacie przelotnych opadów o większej sile, jak i długotrwałej mżawki. To były ostatnie opady w tym tygodniu, ponieważ w piątek nad Polską znów dominować będzie słońce.

Prognoza pogody na piątek. Brak opadów w Polsce
Prognoza pogody na piątek. Brak opadów w Polsce

Sytuację dobrze obrazuje powyższa mapa z prognozą opadów i zachmurzenia. Właściwie jest to mapa z prognozą braku zachmurzenia i opadów. Prognoza pogody na piątek nie przynosi nam jakichkolwiek opadów w naszym kraju. Do tego dodać należy praktycznie bezchmurne niebo i mamy gotowy przepis na dużą poprawę samopoczucia względem dwóch poprzednich dni. Ciśnienie atmosferyczne bardzo szybo rośnie, by dziś po południu osiągnąć wartość 1025 hPa. To również zapewni nam dobre samopoczucie, choć pamiętać należy, że po południu ciśnienie ustabilizuje się i zakończy tendencję zwyżkową. Nie zmienia to faktu, że pogoda dziś poprawi się i to w stopni znaczącym. Spójrzmy jeszcze na wartości temperatury w kraju.

Wyższe temperatury wracają do kraju

Prognoza pogody na piątek może nie rozpieści nas bardzo wysokimi temperaturami, jednak odczujemy już ocieplenie. Podczas gdy wczoraj na wschodzie Polski było dość chłodno, dziś już w całej Polsce odczujemy komfort termiczny. Ponieważ w region znów zaczynają napływać ciepłe masy powietrza z południowego zachodu, dlatego też lokalnie, na krańcach zachodnich mówić będziemy mogli o dniu gorącym.

Coraz cieplej. Wysokie temperatury w Polsce
Wysokie temperatury powietrza w piątek w Polsce

W okolicach 22-24 stopni Celsjusza pokażą dziś termometry praktycznie w całym pasie centralnym kraju. Najcieplej, 24 stopnie na zachodzie Polski. Najchłodniejszym regionem kraju będzie dziś północ, gdzie ciepłe masy powietrza dotrą najpóźniej. Tutaj poniżej dwudziestek na termometrach. Pod dość wietrznym czwartku (zwłaszcza na wschodzie), piątek przyniesie uspokojenie wiatru. Dlatego też wiatr nie będzie obniżał temperatur odczuwalnych.

Podsumowując, do Polski wraca lato. Prognoza pogody na piątek przyniesie nam powrót słońca i wyższych temperatur powietrza. Wiatr ustanie, a opady deszczu nie będą już występować. Bezchmurne niebo i podwyższone wartości ciśnienia atmosferycznego powinny zapewniać nam dobre samopoczucie na początek weekendu. I tego Wam na dzisiejszy dzień życzę. Dobrego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk