Prognoza pogody na sobotę 13 maja 2023. Ciepło, ale pojawią się burze

Za nami kilka ciepłych i bardzo pogodnych dni w Polsce i regionie. Przez kilkadziesiąt godzin znajdowaliśmy się pod wpływem wyżu z centrum nad Republikami Bałtyckimi. Prognoza pogody na sobotę nie przyniesie jeszcze dużych zmian, choć w kraju mogą pojawić się dziś burze.

Prognoza pogody na sobotę. Więcej chmur w Polsce

Spójrzmy na mapę synoptyczną dla Europy na dzisiejszy dzień. Niby niewiele zmienia się w sytuacji barycznej w naszym regionie. Jednak coraz bliżej z południa nadciągają niże baryczne, które od kilku dni przynoszą silne załamanie pogody we Włoszech i na Bałkanach.

Prognoza pogody na sobotę. Mapa synoptyczna
Prognoza pogody na sobotę. Mapa synoptyczna

Dziś również będzie to najbardziej dynamiczny pod względem pogody region w Europie. Nie oznacza to jednak, że niż nie zacznie powoli zmieniać pogody w naszym regionie. Prognoza pogody na sobotę widzi powstawanie nad naszym krajem chmur kłębiastych. Niektóre z komórek konwekcyjnych mogą przynosić dziś przelotne opady deszczu. Nie wykluczone są również wiosenne, słabe burze. Nie będą to zjawiska groźne, jednak zagrzmieć może dziś praktycznie w każdym zakątku kraju. Zaznaczam jednak, że prawdopodobieństwo przejścia burzy nad danym obszarem jest dziś niskie. Potencjał burzowy znacznie wzrośnie dopiero w kolejnych dniach w Polsce. Osłabnie za to wiatr, który dziś w kraju wiał będzie maksymalnie z prędkością 40-50 km/h. Nie będą to już porywy tak silne jak w ostatnich dniach.

Przyjemne temperatury w kraju

Cały czas na skutek nasłonecznienia temperatury w Polsce będą na zadowalającym poziomie. Przypomnę, że przyszły tydzień przyniesie nam lekkie ochłodzenie, by w ostatniej dekadzie miesiąca pogoda w regionie przyniosła nam może nawet pierwszy upał w tym roku. Sprawdźmy jednak co mówi prognoza pogody na sobotę odnośnie temperatur powietrza. Dziś jeszcze jednak tak ciepło z pewnością nie będzie. Poniżej prognoza temperatury na sobotę 13 maja.

Temperatury w Polsce w sobotę 13 maja
Temperatury w Polsce w sobotę 13 maja

Dziś najcieplej na północy kraju. W regionach północnych termometry pokażą nawet do 22-23 stopni powyżej zera. To już bardzo przyjemne wartości temperatury. W pasie centralnym Polski w okolicach 16-18 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, w okolicach 14 stopni na krańcach południowych kraju. To dlatego, że to właśnie na południu spodziewamy się dziś największej ilości chmur utrudniających operację słoneczną, która podnosi temperaturę w dolnych partiach troposfery. Na koniec słów kilka o ciśnieniu atmosferycznym. Dziś jeszcze ciśnienie na bardzo wysokim poziomie. Barometry w Polsce wskazywały będą powyżej 1020 hPa. Duży spadek ciśnienia widoczny jest w prognozach na poniedziałek. To będzie bardzo dynamiczny dzień w pogodzie, jednak zanim nadejdzie poniedziałek polecam korzystać z pięknej, wiosennej aury. Prognoza pogody na sobotę gwarantuje Wam dziś dużo słońca, pogodnego nieba i wysokie temperatury powietrza. Jednak planując dziś aktywność w otwartym terenie miejmy na uwadze burze. Te mogą być lokalnie dość aktywne.