Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia. Kolejne silne burze. Upał do 35 stopni nie odpuści

Prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia 2023. Silne burze i upał w Polsce


Niewiele zmienia się w pogodzie jeśli chodzi o sytuację synoptyczną. Niewiele zmienia się również w temacie samych zjawisk pogodowych. Jednak zapraszam na wpis, w którym przybliżę co przynosi nam prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia. Zobaczmy jak silny będzie dziś upał oraz gdzie burze będą znów groźne.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

We wstępie prognozy wpisałem, że niewiele zmienia się pod kątem sytuacji synoptycznej w kraju. Jest to prawdą. Polska i Europa Centralna wciąż znajdują się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia.

Prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Do Wysp Brytyjskich dotarł dziś niż atlantycki przynosząc silną wichurę w tym regionie. W żaden sposób nie wpłynie to jednak na pogodę w naszym kraju. Prognoza pogody na sobotę to kontynuacja przede wszystkim napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza z południa w nasz region. Dlatego zacznijmy wpis od temperatur powietrza właśnie.

Upał nie odpuści. Kolejny dzień, gdy żar poleje się z nieba

Temperatury w kraju nie odpuszczą. Bo bardzo ciepłej nocy z piątku na sobotę, w pierwszy dzień weekendu od godzin porannych temperatury rosły będą w bardzo szybkim tempie. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień.

Prognoza pogody na sobotę 19 sierpnia. Silny upał w Polsce
Prognoza pogody na sobotę. Upał nie odpuści w Polsce

Widzimy, że na wschodzie kraju upał sięgać może nawet 34-35 stopni Celsjusza. Podczas gdy w całym kraju temperatury przekroczą dziś 32-33 stopnie, nieco chłodniej będzie w górach i nad Bałtykiem. Morze w tym roku jest nieco chłodniejsze niż norma wieloletnia stąd temperatury na nadbałtyckich plażach są nieco niższe. W górach prognozowane są burze i w wzrost zachmurzenia, stąd temperatury będą nieco niższe. Dziś poza burzami nie prognozujemy wiatru w Polsce. Wiatr nie będzie obniżał temperatur odczuwalnych.

Prognoza pogody na sobotę. Burze w kraju. Lokalnie niebezpieczna pogoda

Niestety sobota będzie kolejnym dniem, który przyniesie burze w kraju. Piątek był bardzo burzowy i lokalnie niebezpieczny w pasie centralnym Polski. Dziś najsilniejszych burz spodziewamy się na południowym wschodzie kraju.

Ostrzeżenia przed burzami, sobota 19 serpnia
Ostrzeżenia przed burzami na sobotę 19 sierpnia

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz na dzisiejszy dzień. Prognoza pogody na sobotę mówi, że najsilniejsze burze pojawią się dziś w południowo wschodniej i wschodniej Polsce. Gorące i zasobne w wilgoć (PW do 45mm) masy powietrza będą pożywką dla rozwoju kłębiastych. Katalizatorem zjawisk burzowych będą natomiast lokalne zbieżności wiatrów oraz zafalowanie na froncie, które powstanie w godzinach popołudniowych i nocnych w naszym regionie. Burze wystąpić dziś mogą praktycznie w całym kraju. Choćby z rana, gdy przygotowuję dla Was ten wpis grzmi na Mazowszu, gdzie powstają wciąż nowe komórki burzowe. Życzę Wam spokojnego i bezpiecznego dnia. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa zarówno podczas upalnego dnia, jak i przechodzenia burzy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk