Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na środę 16 sierpnia. Coraz groźniejsze oblicze lata w Polsce i regionie

Prognoza pogody na środę 16 sierpnia dla Polski. Silny upał i burze


Środowy poranek rozpoczął się od bardzo groźnej burzy, jaka przetoczyła się przez zachodniopomorskie. Prognoza pogody na środę przynosi kolejne groźne zjawiska pogodowe. Są nimi przede wszystkim silny upał, a wieczorem również burze.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Spójrzmy co obecna doba przynosi pod względem synoptycznym dla naszego regionu. Poniżej mapa synoptyczna przygotowane przez pracowników niemieckiego instytutu DWD.

Prognoza pogody na środę. Mapa synoptyczna
Prognoza pogody na środę 16 sierpnia. Mapa synoptyczna

Cała Europa Wschodnia oraz większość centrum i południa znajdują się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska znajduje się pod wpływem wyżu Lotte, który zapewni nam przez większość dnia doskonałą pogodę i wysokie temperatury w całym kraju. Jednak nad Skandynawią znajduje się niż. Nie wpłynie on bezpośrednio na pogodę w naszym kraju, jednak z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. Po południu i w nocy z środy na czwartek front wpłynie na aurę, głównie na zachodzie Polski.

Upał w Polsce nie odpuszcza

Między innymi za sprawą wyżu właśnie do kraju napływa bardzo gorące powietrze z południa kontynentu. Dlatego też prognoza pogody na środę przynosi nam wysokie temperatury powietrza. Upał dziś najsilniejszy będzie w centrum i na wschodzie Polski.

Prognoza pogody na środę. Upał w Polsce
Prognoza pogody na środę. Upał w wielu regionach Polski

Termometry we wspomnianych regionach Polski pokażą dziś nawet 34-35 stopni Celsjusza. Jednak nie wszędzie temperatury będą aż tak koszmarnie wysokie. Podczas gdy bardzo gorąco będzie we wschodniej połowie Polski, na zachodzie poniżej 30 stopni Celsjusza. Spowodowane będzie to po pierwsze zachmurzeniem związanym z frontem atmosferycznym. Po drugie za frontem spływa nieco chłodniejsze powietrze pochodzenia morskiego. Dlatego dziś, zwłaszcza na północnym zachodzie odpoczniemy od silnych upałów.

Prognoza pogody na poniedziałek. Coraz silniejsze burze nad Polską

We wstępie wspominałem o dzisiejszych porannych burzach. Nocą z wtorku na środę i w środę rano przez Pomorza Zachodnie przetoczyły się silne nawałnice. Niosły grad do 4 cm, silne uderzenia wiatru powodujące szkody a także nawalne opady deszczu. Wszystko to za sprawą opisywanego powyżej frontu atmosferycznego. Niestety, prognoza pogody na środę przynosi nam również silne burze.

Możliwe silne burze w Polsce w środę 16 sierpnia 2023
Możliwe silne burze w Polsce w środę 16 sierpnia

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana na dzisiejszą dobę przez Polskich Łowców Burz. Widzimy, że największe ryzyko silnych burz wystąpi dziś na południowym zachodzie kraju. Tutaj, wieczorem i w nocy z środy na czwartek występowały będą silne burze. O tym szczegółowo napiszę dla Was Arek w swej prognozie konwekcyjnej, którą wyda około 10-11 rano w dziale z pogodą w Polsce. Tutaj dodam tylko, że zagrzmieć, zwłaszcza późnym wieczorem i w nocy może w całej zachodniej i południowej Polsce. Burzom towarzyszyć może wiatr do 70 km/h. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż wysokim poziomie. Barometry wskażą dziś w kraju ponad 1015 hPa. Uważajmy więc na silne burze i upał w kraju. Tak poza tym to czeka nas bardzo przyjemna środa. Życzę Wam miłego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk