We środę przeważający obszar Polski ma być już pod wpływem klina wyżu o imieniu „PIA”, obecność inwersji skutecznie ograniczy rozwój chmur kłębiasto-deszczowych w pionie. Zjawiska konwekcyjne prawdopodobne są tylko we wschodniej połowie kraju. Postępować ma napływ chłodnego, polarno-morskiego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Pofalowany front atmosferyczny oraz ciepła i wilgotna masa powietrza ograniczy się tylko do południowo-wschodniej i wschodniej połowy kraju i tutaj możliwe będą burze.
Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 29.05.2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Burze będą słabsze niż we wtorek na wschodzie Polski. Przepływ mas powietrza będzie wyraźnie słabszy, co przełoży się na niewielką organizacje burz.
Na ogół będą to pojedyncze komórki burzowe, bądź niewielkie struktury wielokomórkowe. Niemal równoległy przepływ mas powietrza faworyzować ma przechodzenia nad jednym obszarem nawet kilku burz. Pierwsze burze powstaną dość szybko, bo już przedpołudniem, natomiast popołudniu opuszczą terytorium Polski. Sumy opadów w czasie środowych burz wyniosą od 5 mm do 30 mm, punktowo możliwe niewielkie zalania. Porywy wiatru osiągną od 60 km/h do 80 km/h. Prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 2 cm. Na pozostałym obszarze Polski bez burz ze stopniową poprawą pogody na skutek rozbudowy w chłodnym powietrzu wyżu.
Prognozowany obszar burz w środę według IMGW-PIB, największe szanse będą w „żółtym obszarze”
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC