Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na środę 9 sierpnia 2023. Chłodne i niestabilne powietrze nad Polską

Prognoza pogody na środę 9 sierpnia. Sprawdźmy jaka pogoda w Polsce


Czekamy na powrót lata. Jednak to jeszcze nie dziś. Dziś, choć to już ostatnie tchnienie, nadal pogodą w regionie sterował będzie niż z północy Europy. Przyniesie on jeszcze odczuwalny wiatr, a także przelotne opady deszczu. Mimo wszystko prognoza pogody na środę przynosi nam raczej pozytywne wieści. Nie wiem, czy też ta macie, ja jeśli wiem, że zbliża się poprawa aury, to od razu mam dobry humor. I tak jest właśnie dziś, ponieważ pogodą będzie się poprawiać. Już niedługo.

Prognoza pogody na środę 9 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

We wstępie wspomniałem, że decydujący wpływ na pogodę w kraju nadal ma niż, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Niż co prawda odsuwa się na północ, jednak jak widać na poniższej mapie synoptycznej w dalszym ciągu wpływa na Europę Centralną i częściowo wschodnią.

Prognoza pogody na środę 9 sierpnia. Mapa z sytuacją synoptyczną
Prognoza pogody na środę 9 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Nie dość, że nadal znajdowali będziemy się w strefie podwyższonego gradientu ciśnienia (o wietrze za moment), to jeszcze przez kraj przemieszczał będzie się dziś związany z niżem front atmosferyczny (o opadach za chwilę 😉 ). Coraz ciekawiej i groźniej wygląda zbliżający się z Atlantyku kolejny ośrodek niżowy. Może namieszać on w pogodzie w Europie już za kilka dni. Na uwagę zasługuje również strefa frontu atmosferycznego, która znajdzie się dziś daleko na wschodzie Europy. W regionie tym zalega gorące, zwrotnikowe powietrze. Przynosi to silny upał, który za kilka dni dotrze również do Polski. Dziś gorące masy powietrza w połączeniu z frontem przyniosą na wschodzie Europy silne burze i nawałnice.

Przelotne opady i burze w Polsce

U nas w kraju również możliwe są dziś burze, jednak nie powinny być to zjawiska groźne. Do kraju wciąż napływa powietrze o charakterze morskich. Jest ono dość chłodne (o temperaturach za moment), jednak dość chwiejne. Dlatego też prognoza pogody na środę niesie nam możliwość wystąpienia burz nad Polską.

Prognoza pogody na środę. Opady i burze nad Polską
Prognoza pogody na środę. Opady i burze nad Polską

W środę największe szanse na przelotne opady deszczu wystąpią na południu i północy Polski. Nad Bałtykiem znów nie wykluczone są trąby wodne. Dzisiejsze burze powstawały będą w dość dobrych warunkach wiatrowych, jednak nie powinny organizować się w bardziej rozległe struktury. Chwiejność oraz pionowy gradient temperatury są niższe niż choćby we wtorek, dlatego dzisiejsze burze nie powinny być szczególnie groźne. Niemniej jednak opadów przelotnych nad krajem znów będzie całkiem sporo. Prognoza pogody na środę widzi również dość silny wiatr.

Wiatr w Polsce nadal będzie odczuwalny
Nadal wiatr odczuwalny w Polsce

Na północy kraju wiatr wiał będzie w porywach do 65 km/h. Na Bałtyku kolejny dzień sztormu, choć wiatr nie będzie na morzu szalał już tak mocno, jak w ostatnich dniach. W pozostałych regionach kraju wiatr będzie nadal odczuwalny, jednak jego porywy nie powinny przekraczać 40-50 km/h. W burzach wiać może delikatnie mocniej.

Prognoza pogody na środę. Umiarkowane temperatur w Polsce

Na koniec prognozy pozostawiłem sobie kilka słów na temat temperatury powietrza. Prognoza pogody na środę nie przynosi nam wielkiego przełomu w sprawie temperatur powietrza.

Temperatury powietrza w Polsce 9 sierpnia 2023
Temperatury powietrza w Polsce w środę 9 sierpnia

Powyżej mapa temperatury. Tylko na południowym wschodzie termometry pokażą ponad 20 stopni Celsjusza. Na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu wartości temperatury wzrosną do 22-23 stopni Celsjusza. W okolicach dwudziestek w całej wschodniej połowie kraju. Nieco chłodniej na południu Polski, a to przez liczne zachmurzenie, które ograniczać będzie dopływ promieni słonecznych w tym regionie. Chłodno, 16-17 stopni nad Bałtykiem. Sierpień bardzo rozczarowuje większość turystów spędzających urlopy nad naszym polskim, ukochanym morzem. Jednak na koniec pozytywna wieść. Lato już niebawem wróci do Polski. Dlatego głowy do góry, uśmiech na twarz i dobrej środy Wam wszystkim !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk