Prognoza pogody na sylwestra i Nowy Rok: Sprawdź, jak zapowiada się przełom starego i nowego roku

Ostatnie dni 2018 roku mijają pod znakiem napływu stosunkowo ciepłych mas powietrza o cechach atlantyckich. Nad zachodnią Europą ulokował się wyż, natomiast nad północną Skandynawią znajdują się niże.

Strefy frontowe od kilku dni przemieszczają się nad Polską, przynosząc opady deszczu. Zima panuje tylko w górach. Wysokie temperatury jak na końcówkę grudnia utrzymują się przez całą dobę. Ujemne wartości notowane są tylko na obszarach górskich polski południowej.

Dynamiczny koniec roku i nieprzyjemne pierwsze dni 2019.

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że czeka nas dynamiczna końcówka 2018 roku z napływem stosunkowo ciepłych mas powietrza. Sytuacja ta zmieni się dopiero się drugiego stycznia, gdy utworzy się tzw. charakterystyczna pochylnia do spływu bardzo zimnej masy powietrza. Intensywny choć krótkotrwały spływ chłodu z północy spowodowany będzie charakterystycznym rozkładem pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Nad Wyspami Brytyjskimi ulokuje się wyż, natomiast nad Rosją znajdzie się niż. Pomiędzy tymi dwoma ośrodkami barycznymi utworzy się korytarz do spływu chłodu.

Przewidywana temperatura powietrza na 2 m.n.p.g przez model GFS na dzień 31.12.2018 r. w ciągu dnia. Jak widać niemal wszędzie będzie na plusie. Pod koniec dnia na północnym-wschodzie pojawi się przymrozek.


Spodziewane są zarówno opady deszczu, jak i też śniegu. Zwłaszcza w południowej, centralnej, jak i też wschodniej Polsce.

Spodziewany obszar opadów w dniu 31.12.2018 r. model GFS


Przewidywany obszar opadów na noc 31.12.2018 r. na 1.01.2019 r. Jak widać ograniczyć ma się on głównie do południowej i północno-zachodniej części Polski.


Noc z 31.12.2018 r. na 1.01.2019 r. minie pod znakiem ujemnych temperatur m.in w południowej, wschodniej i centralnej części Polski. Na zachodzie prognozowane są dodatnie wartości temperatury.

Przewidywane temperatury na noc 31.12.2018 r 1.01.2019 r.

Nieprzyjemny początek 2019 roku


W nowy rok przez Polskę przewędruje układ frontów atmosferycznych z opadami deszczu, a na styku chłodniejszego powietrza, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju również deszczu ze śniegiem, jak i też śniegu.

W tylnej części niżu w nocy z wtorku na środę rozpocznie się spływ powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym prognozowana jest tzw. pochylnia doskonale widoczna na drugiej rycinie powyżej.

Temperatura w pierwszy dzień stycznia 2019 roku, model GFS

Spodziewany zasięg przemieszczających się opadów 1 stycznia 2019 r. związanych z okludującym się systemem frontów atmosferycznych.



2 stycznia do Polski napłynie wyjątkowo mroźne powietrze z północ. Spodziewane są opady śniegu, zwłaszcza o charakterze konwekcyjnym. Mróz w kolejnych dniach utrzymywać ma się przez całą dobę aż do 4 stycznia. Potem napłynąć powinno łagodniejsze powietrze atlantyckie.

Dzisiaj na naszej stronie pojawi się prognoza 16 dniowa, w której opiszemy sytuacje pogodową na początku 2019 roku.