Prognoza pogody na weekend dla Polski: Spływ lodowatego powietrza polarnego, efekt morza i burze

Dobiega końca letnia aura. Jej miejsca zajmie typowa jesienna pogoda, spadnie wyraźnie temperatura, wzrośnie prędkość wiatru, wystąpi efekt morza na polskim Bałtyku. Najbliższe dni w pogodzie nie zapowiadają się dobrze, prawdopodobnie na początku nadchodzącego tygodnia do Polski dotrze silna wichura.

Proces napływu coraz chłodniejszego powietrza rozpocznie się już dzisiaj późnym popołudniem, finalnie całą Polska chłodna masa obejmie do rana w sobotę.Dzisiaj prawdopodobne są burze, pisaliśmy o tym tutaj.

Za frontem chłodnym, w środkowej troposferze uwidacznia się nasuwanie górnej zatoki niżowej zbudowanej z mocno wychłodzonej masy powietrza.

W związku z napływem bardzo chłodnego powietrza nad stosunkowo ciepłe po lecie wody Morza Bałtyckiego wystąpi stromy pionowy gradient temperatury. Bieżące prognozy numeryczne modelu GFS jednoznacznie wskazują, że wartości temperatury powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa około 5,5 km n.p.g. będą oscylować w granicach zaledwie -27 °C/-25 °C. Tak mocno wychłodzone warstwy środkowej troposfery przyczynią się do wystąpienia potężnego pionowego kontrastu termicznego, który między powierzchnią wody (temperatura na poziomie 15 °C/18 °C!) a 5550 m n.p.g. wyniesie aż 42 °C/45 °C. Prognozowany jest rozwój chmur burzowych Cumulonimbus zarówno w formie pojedynczych komórek, jak i też większych pasm konwekcyjnych.

Rozproszonym burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do 90 km/h, krótkotrwałe opady ulewnego deszczu. Nisko położona izoterma 0 stopni sprzyjać ma występowaniu licznych przypadków opadów drobnego gradu, jak i też drobnej krupy lodowej. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się trąb wodnych wzdłuż linii brzegowej polskiego morza. Ich ryzyko powstania może obniżyć istotnie nasilony przepływ mas powietrza. Rozwój chmur burzowych rozpocznie się od godzin porannych w sobotę, trwać będzie przez cały dzień, konwekcja utrzyma się również w porze nocnej. Zespoły chmur Cb z lokalnymi burzami wchodzić będą nad ląd, obejmując m.in Pomorze.

Proces napływu coraz chłodniejszego w środkowej troposferze na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Uwidoczniony proces nasuwania się zatoki z chłodnym powietrzem.

Obszar z prawdopodobnych położeniem burz w sobotni dzień i nocy z soboty na niedzielę

Przebieg warunków pogodowych na obszarze Polski. W wyższych partiach polskich gór prawdopodobne są opady śniegu w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Przeważnie na obszarze Polski poniżej 16 stopni w sobotę

Grafiki spodziewanych wartości minimalnej temperatury na sobotę na obszarze kraju przez model GFS

Niedziela przed uderzeniem głębokiego układu niskiego ciśnienia

W niedzielę na termometrach zobaczymy miejscami powyżej 15°C. Do południowo-zachodniej, zachodniej części zbliżać zacznie się front ciepły z opadami deszczu, związany będzie on z pogłębiającym się niżem barycznym, który prawdopodobnie przyniesie wichurę na obszarze Polski w pierwszych dniach nadchodzącego tygodnia. Na północy kraju oraz na Morzu Bałtyckim utrzyma się bałtycki efekt morza, przynosząc opady i lokalne burze.

Prognozowane maksymalne wartości przez model GFS w niedzielę

Prognoza opadów do niedzielnego wieczora

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ