Prognoza pogody na weekend dla województwa lubelskiego. Czeka nas przeplatanka pogodowa

Po dynamicznym czwartku dzisiaj nastąpiła stabilizacja pogody. Termometry nie pokazują więcej niż 18°C dla porównania wczoraj temperatura powietrza w cieniu wyniosła od 29°C do 32°C. Zmiana sytuacji pogodowej związana była z wędrówką frontu chłodnego, za którym napłynęło chłodne powietrze polarno-morskie z północnego-zachodu.

W sobotę sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Nad Wyspami Brytyjskimi znajdzie się mocno rozbudowany wyż o imieniu „DARYL”, którego klin sięgnie przeważającego obszaru Polski. Jedynie dzielnice centralne i wschodnie pozostaną w obszarze obniżonego ciśnienia. Do kraju napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Termometry pokażą jutro od 14°C do 18°C.

Modele numeryczne prognozują, że już w pierwszej części dnia, na skutek dziennej operacji słonecznej i adwekcji chłodnego powietrza powstaną chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus. Zdolne będą one do generowania opadów deszczu. Punktowo do 10 mm, miejscami może spaść drobny grad o średnicy do 1 cm. Zjawisku temu sprzyjać ma nisko położona izoterma 0°C na wysokości około 2000 m. Oprócz tego silniej powieje do 65 km/h

W przerwie pomiędzy opadami świecić ma słońce, a nad jednym obszarem w ciągu dnia przejść może nawet kilka komórek konwekcyjnych. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cb zdolne mają być do wygenerowania wyładowań atmosferycznych, na ogół w niewielkiej ilości. Apogeum konwekcji przypadnie na godziny popołudniowe, natomiast pod wieczór opady i lokalne burze zanikną.

Noc z soboty na niedzielę będzie chłodna. Na termometrach zobaczymy od 7°C do 9°C. Nie powinno padać.

W niedzielę przeważający obszar Polski znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia, jaki związany będzie z płytkim niżem znad państw bałtyckich. Zachodnią część kraju obejmie słaby klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Pozostaniemy w północno-zachodnim przepływie mas powietrza, płynąć ma chłodne i chwiejne powietrze polarno-morskie. Na termometrach zobaczymy od 16°C do 19°C. Również tak jak w pierwszy dzień weekendu spodziewane są przelotne opady i burze zanikające pod wieczór.

Wraz z nowym tygodniem powoli zacznie robić się coraz cieplej, ale na temperatury powyżej 23°C przyjdzie nam poczekać przynajmniej do połowy przyszłego tygodnia.

Dynamiczną aurę w weekend możecie śledzić pod adresem poniżej.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/