Prognoza pogody na weekend. Do Polski zbliża się duże ochłodzenie, silnie powieje, lokalnie popada

Do Polski zbliża się ochłodzenie, które związane będzie z napływem chłodnego powietrza z północy kontynentu europejskiego. W wielu miejscach podczas nadchodzącego weekendu termometry pokażą poniżej 20°C.

Wkraczamy ponownie w chłodniejszy okres synoptyczny z dominacją chłodniejszych mas powietrza. Weekend ponownie jak zeszły na przeważającym obszarze Polski minie pod znakiem niskich temperatur oraz silniejszego wiatru i lokalnych opadach deszczu.

W pierwszy dzień weekendu nasza część Europy znajdzie się pomiędzy rozbudowującym się układem wysokiego ciśnienia o imieniu ” EKKEHARD” z rejonu Skandynawii i niżu znad wschodniej części Starego Kontynentu. Ulokowanie wyżu na północy kontynentu europejskiego i niżu na wschód od Polski przyczyni się do napływu chłodnego powietrza.

Przeważający obszar Polski obejmie klin wyżu znad Skandynawii jedynie wschodnie dzielnice będą na skraju niżu znad pogranicza ukraińsko-rosyjskiego. Duży gradient baryczny sprzyjać ma wietrznej aurze na obszarze Polski.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 30.06.2018 r. godzina 12 UTC

 

Chłodna sobota, słabe opady deszczu i silny wiatr.

Na sporym obszarze Polski termometry pokażą jutro od 14°C w pasie Polski południowej. We wschodniej i centralnej części kraju będzie od 15°C do 18°C w najcieplejszym momencie dnia. Najwyższe temperatury w okolicach 20°C mogą wystąpić w zachodniej części kraju. Towarzyszyć ma nam silniejszy wiatr z sektora północnego. Średnia prędkość wiatru wyniesie od 15 km/h do 25 km/h w porywach do 60 km/h.

Możliwe są słabe opady deszczu w pasie Polski centralnej, wschodniej i północnej. Niewykluczone, że punktowo popada także w zachodniej połowie kraju. Opady będą o charakterze konwekcyjnym związane z konwekcją rozwijającą się w chłodnej masie. Chmury kłębiaste nie powinny się mocno rozbudowywać, zwłaszcza w zachodniej i centralnej części kraju, mając na uwadze zaleganie klina wyżu znad Skandynawii. Obecność silniejszych ruchów osiadających i pojawienie się warstwy inwersyjnej utrudni mocniejszą rozbudowę pionową chmur Cumulus.

Prognoza temperatury powietrza na 2 m n.p.g na dzień 30.06.2018 r. model GFS

W niedzielę dużo przelotnych opadów, dalej chłodno i wietrznie

W drugi dzień weekendu czeka nas niemal analogiczna aura jak w sobotę. W pasie od Polski centralnej przez południową i wschodnia termometry pokażą od 13°C do 16°C. Nieco cieplej będzie w zachodniej połowie kraju, gdzie termometry wskażą od 17°C do 21°C w najcieplejszym momencie dnia. Dalej wietrzenie, zwłaszcza w północnej części kraju, gdzie prędkość wiatru z sektora północnego w porywach może osiągnąć 60 km/h. Na pozostałym obszarze do 40 km/h. Polska będzie pomiędzy niżem z pogranicza białorusko-rosyjskiego a wyżem znad północnej Skandynawii. Wschodnia i centralne dzielnice pozostaną pod wpływem płytkiej zatoki niżowej, resztę kraju obejmować ma klin wyżu znad północnej Europy. Na północny-

W niedzielę w wielu miejscach Polski może popadać,  rozwinie się już w pierwszej części dnia konwekcja W wielu miejscach może popadać, zwłaszcza we wschodniej i centralnej części kraju, chociaż opadów nie można wykluczyć na przeważającym obszarze kraju. Istnieje niskie ryzyko wyładowań. Strefa frontu okluzji może przynieść słabe opady na północnym-wschodzie kraju.

BIEŻĄCE POŁOŻENIA OPADÓW I BURZ TUTAJ