Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 19 września 2023. Front i załamanie pogody w Polsce

Prognoza pogody na wtorek 19 września. Ochłodzenie, opady i burze


Ostatnimi czasy pogoda nas rozpieszczała. Właściwie codziennie przynosiłem Wam pozytywne informacje pogodowe. Niestety, prognoza pogody na wtorek niesie nam garść gorszych wiadomości. Do Polski wkroczył front atmosferyczny. Przyniesie on opady deszczu, burze i ochłodzenie. Zapraszam na szczegóły dzisiejszej prognozy.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

We wstępie wspomniałem o sytuacji synoptycznej w naszym regionie. Spójrzmy teraz nieco szarzej. Poniżej mapa synoptyczna dla Europy na dzisiejszy dzień.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Wyże, które chroniły nas przed strefową cyrkulacją powietrza odsunęły się na wschód. Wyżowa aura panuje również na południu Europy. Niestety, ale patrząc na lewą, górną ćwiartkę mapy widzimy rozległy, głęboki obszar obniżonego ciśnienia. Prognoza pogody na wtorek dla Polski, a właściwie sama pogoda we wtorek całkowicie zależna jest od właśnie opisywanego niżu z centrum w regionie Wysp Brytyjskich. Nad Polską w dniu dzisiejszym przemieszał będzie się chłodny front atmosferyczny związany właśnie z tym niżem. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam wspomniany front atmosferyczny.

Prognoza pogody na wtorek. Opady, a nawet burze w Polsce

Już od godzin nocnych strefa frontowa znajduje się na zachodzie kraju. W dzień front atmosferyczny kontynuował będzie swoją wędrówkę na wschód. W godzinach wczesnopopołudniowych front znajdował będzie się w pasie centralnym i na wschodzie Polski. To tutaj spodziewamy się bardziej dynamicznej aury.

Prognoza pogody na wtorek. Ostrzeżenia przed burzami dla Polski
Prognoza pogody na wtorek. Burze nad Polską

Powyżej mapa alertów IMGW dla Polski. Ponieważ warunki do rozwoju burz nie będą dziś w Polsce bardzo dobre, nie spodziewamy się silnych zjawisk w kraju. Burze nieść mogą grad, jednak jego średnica nie powinna przekraczać 1 cm. Podobnie jak wiatr. Silniejszy wiatr będzie pojawiał się w burzach, jednak jego porywy nie powinny przekraczać 50-60 km/h. Burze i intensywniejsze opady deszczu pojawić mogą się w na wschód od linii Odry. Jednak tak jak wspominałem powyżej, najbardziej dynamicznej aury spodziewamy się w pasie od Pomorza, przez centrum, po Śląsk i Małopolskę. Zjawiska burzowe trać mogą w Polsce do godzin wieczornych. W nocy z wtorku na środę burze powinny zanikać.

Ochłodzenie we wtorek 19 września

Front atmosferyczny, to nie tylko bardziej dynamiczna pogoda z opadami deszczu i burzami. Za frontem spływać do nas zacznie nieco chłodniejsze powietrze z zachodu. W związku z tym temperatury powietrza we wtorek spadną. Prognoza pogody na wtorek pod kątek temperatury wygląda jak poniżej.

Ochłodzenie w Polsce 19 września
Ochłodzenie we wtorek 19 września

Najchłodniej na wschodzie kraju, gdzie zachmurzenie frontowe skutecznie odcinać będzie dopływ promieni słonecznych do dolnym warstw troposfery. Nieco cieplej w centrum i na zachodzie Polski. Jednak nie będą to temperatury do jakich przywykliśmy przez większość tegorocznego września. Maksymalnie dziś w Polsce termometry wskazywać będą 21-22 stopnie Celsjusza na zachodzie kraju. Ciśnienie atmosferyczne po nocnym spadku poniżej 1010 hPa, od godzin południowych zacznie powoli rosnąć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk