Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 5 września 2023. Lato wraca do Polski z przytupem

Prognoza pogody na wtorek 5 września. Wysokie temperatury. Brak opadów


Weszliśmy w okres fajnej, słonecznej i dość ciepłej aury. Prognoza pogody na wtorek przynosi nam same dobre wieści. Nadal znajdujemy się pod wpływem wyżu, więc nadal spodziewamy się dużej ilości słońca i bezchmurnego nieba. Do kraju napływa coraz cieplejsze powietrze z zachodu. Temperatury rosną.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną dla Europy. Widać tu doskonale rozległy, silny ośrodek wysokiego ciśnienia. Jego centrum znajdzie się dziś nad południem naszego kraju. Obszar podwyższonego ciśnienia rozciąga się od Rosji, przez Europę Centralną po Półwysep Iberyjski.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Podczas gdy w naszym regionie panowała będzie świetna, słoneczna i spokojna aura, nie wszędzie w Europie będzie bezpiecznie. We wschodnich regionach Basenu Morza Śródziemnego przemieszczał będzie się płytki niż. Ośrodek ten doprowadzi do rozwoju gwałtownych, lokalnie niszczących burz. Do Europy Zachodniej zbliża się wyż atlantycki, którego front już dziś dosięgnie Wysp Brytyjskich. Tutaj również pogoda zacznie się pogarszać.

Prognoza pogody na wtorek. Rosną temperatury powietrza

We wstępie do wpisu pisałem, że z zachodu w nasz region napływać zaczyna coraz cieplejsze powietrze. Skutkuje to wzrostem temperatury. Już w poniedziałek temperatura u naszych zachodnich sąsiadów przekroczyła 25 stopni Celsjusza. Prognoza pogody na wtorek widzi takie wartości temperatury już również dla naszego kraju.

Prognoza pogody na wtorek. Wysokie temperatury powietrza w Polsce
Prognoza pogody na wtorek. Wysokie temperatury w Polsce

Ponieważ przez cały dzień nad krajem mocno operowało będzie słońce, temperatury we wszystkich regionach kraju będą zbliżone. Najcieplej, do 26-27 stopni na zachodzie i północy kraju (z pominięciem pasa nadmorskiego). Nieco chłodniej, do 23-24 stopni Celsjusza na południu kraju, jednak i tutaj temperaturę odczuwalną będzie podwyższało słońce. W kraju nieodczuwalny będzie dziś wiatr. Oznacza to, że wiatr nie będzie obniżał dziś temperatury odczuwalnej. Czeka nas zatem bardzo ciepły dzień. Przeczytaj również: Prognoza pogody długoterminowej na 16 dla Polski

Opady w kraju nie wystąpią. Wyż coraz silniejszy

Ośrodek wyżowy Olenka znalazł się dziś nad naszym krajem. Dokładniej to nad południowymi dzielnicami Polski znalazło się centrum omawianego wyżu. Ciśnienie sięgało będzie dziś nad Polską nawet 1030 hPa. To już wartości ciśnienia, które u osób wrażliwych mogą powodować bóle głowy i dyskomfort. Jednak dla większości ludzi tak wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego wpływają na nasze samopoczucie pozytywnie.

Brak zachmurzenia i opadów we wtorek nad Polską
Brak zachmurzenia i opadów nad Polską we wtorek 5 września

Centrum silnego wyżu nad naszym krajem oznacza jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz w pogodzie. Otóż nie będziemy dziś mieli do czynienia z zachmurzeniem. O wpływie słońca na podwyższone wartości temperatury odczuwalnej już pisałem. Brak chmur oznacza oczywiście również, że prognoza pogody na wtorek nie przewiduje jakichkolwiek opadów w Polsce.

Podsumowując, czeka nas dziś piękny, słoneczny dzień. Temperatury powietrza będą wysokie, jednak komfortowe. Wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego nastrajać będą większość z nas bardzo pozytywnie. Dlatego życzę Wam dobrego, udanego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk