Prognoza pogody – sprawdź zanim pojedziesz do Turcji

Turcja, Egipt oraz Grecja to najpopularniejsze turystyczne kierunki. Biuro podróży zachęca do zwiedzania Riwiery Tureckiej raczej w ścisłym sezonie czyli między kwietniem a październikiem, ale są także polecane wycieczki, które zabiorą nas w te kierunki także w pozostałych miesiącach roku. Turcja kojarzy się z egzotyką, pięknymi widokami w połączniu z przystępnymi cenami. To także rozbudowana oferta turystyczna w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni wolą lokalizację od strony gór inni od morza. W Turcji krajobraz jest różnorodny. Turcja zachwyca o każdej porze roku, jednak czy w niektórych miesiącach należy sprawdzić prognozę pogody wybierając się w te rejony? Czy przez cały rok panują tam upały? Co ze sobą zabrać – strój kąpielowy czy wiosenną kurtkę?

Prognoza pogody dla Turcji

Zajrzyj na pogoda w Turcji na TurystycznyNinja.pl gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji.

Pogoda w Turcji – kiedy najlepiej wybrać się na wakacje?

W okresach najbardziej turystycznych Turcja to tłoczne kurorty oraz centra miast, w których bary tętnią życiem. Praktycznie każde biuro podróży posiada rozbudowaną ofertę lotów w tamte rejony. najpopularniejsze kurorty to: Alanya, Side, Kemer oraz Belek. Warto pamiętać, że Turcja ma do zaoferowania także więcej niż ciepło oraz plaże. Do państwa dyspozycji są także liczne wycieczki krajoznawcze podczas których możecie podziwiać wyjątkowe starożytne zabytki. W miesiącach letnich można liczyć na prawdziwe upały, które jednak nie będą odpowiednie dla każdego. Ci, którzy wolą łagodniejsze lato powinni wybrać się w te rejony wiosną lub jesienią. Wtedy ruch turystyczny maleje, a wciąż jest na tyle ciepło, że możemy wypoczywać i opalać się nad morzem.

Opady śniegu na Riwierze Tureckiej – czy to możliwe?

Czy Turcja to wieczne wakacje i żar tropików? Jak to jest w Egipcie to wiadomo, ale Turcja? Jak to właściwie tam jest? Turcja to bardzo rozległy kraj, więc wszystko zależy od regionu, w który się wybierzemy. Rozciąga się tutaj aż 5 stref klimatycznych. W przypadku Riwiery Tureckiej śnieg obserwuje się tylko czasowo i to najczęściej w centrum miasta w Alanyi. Im dalej na północny-wschód, tym klimat robi się mroźniejszy. Natomiast w Alanyi zima wygląda tak, że przychodzi taki dzień kiedy temperatura spada do około 18 stopni i wtedy rzeczywiście przydają się cieplejsze ubrania, jednak nadal jest to przyjemna temperatura. W regionie wieczorami temperatura potrafi spaść nawet do 7 stopni. Oczywiście w tym okresie spada także ilość godzin słonecznych, więc wycieczka w tym okresie z pewnością nie jest dla tych, dla których wakacje kojarzą się z upałami, leżeniem nad basenem i drinkami z parasolką.
Czy możliwe jest zobaczenie śniegu w Alanyi? O co chodzi z tym śniegiem? Śnieg w centrum miasta to swoista rozrywka miejscowych. Co roku władze miasta sprowadzają ciężarówką śnieg, który następnie rozsypują w centrum miasta. To atrakcja, która skierowana jest głównie do dzieci. Skąd biorą śnieg? Jeżeli wybierzemy się krętymi uliczkami w góry Taurus będziemy mieli okazję podziwiać prawdziwy zimowy krajobraz. Znajduje się tam leżący śnieg na poboczach dróg w niższych partiach. Wjeżdżając wyżej doświadczymy prawdziwych zimowych szaleństw. To miejsce „Çayarası Yaylası”, w które mieszkańcy miejscowi i okolic przyjeżdżają pobawić się na śniegu i pozjeżdżać z górek.

Pogoda w Turcji na TyrystycznyNinja

Temperatura wody w Turcji – kiedy wykąpiemy się nie tylko w basenie?

Wiadomo, temperatura wody zależy od pory roku. W sezonie letnim czyli w okresie od czerwca do września może osiągnąć nawet 30 stopni. To upalny czas, w którym temperatury są najwyższe, słońce praży, a efekt potęguje wysoka wilgotność powietrza. W Alanyi panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że nawet zimą temperatura jest raczej umiarkowana, co oznacza, że kąpiele morskie mogą być uznawane za całoroczną przyjemność. Podczas okresu jesienno-zimowego bywa tak, że temperatura wody jest wyższa niż temperatura powietrza. Nawet w najzimniejszym okresie temperatura w morzu nie spada poniżej 18 stopni, co oznacza, że zapewne jest cieplejsza niż w naszym Morzu Bałtyckim i może okazać się, że znajdą się zwolennicy kąpieli nawet zimą. Szczególnie zadowoleni mogą być fani morsowania. Śmiałkowie, których możemy zobaczyć w takich temperaturach w morzu to zapewne turyści. Miejscowi nie miewają takich pomysłów, dla nich zimą woda jest zbyt zimna, a pomysł wchodzenia do niej niedorzeczny.

Piękne wybrzeże w Turcji

Opady deszczu – czy w Turcji jest pora deszczowa?

Kiedy możemy liczyć na zachmurzenie z deszczem? Choć jakość powietrza jest tutaj świetna przez cały rok, a jak stanowią oferty biur podróży, cały rok możemy liczyć na przyjemną pogodę, to prawda jest nieco inna. Grudzień oraz styczeń uznawane są za miesiące, w których występują intensywne opady deszczy, które trwają nawet po kilka dni. W internecie możemy znaleźć informacje o tym, że podczas opadów w centrum miasta śniegu, w górach Taurus prószy śnieg. Pamiętaj, że pogoda w Alanyj nigdy nie jest pewna w tym okresie i może okazać się, że w ciągu dnia temperatura będzie wysoka niczym latem, a innego dnia będzie wiał wiatr oraz padał deszcz.