Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przed nami burzowe godziny – stan na 13.00Dziś nad Polską wschodnią i częściowo centralną dojdzie do dość groźnego incydentu burzowego. Zgodnie z prognozami, na przedfrontowej zbieżności wiatru dochodzić zaczyna do rozwoju coraz liczniejszych komórek burzowych. Sprawdzamy gdzie już grzmi, gdzie zacznie grzmieć w najbliższych minutach i co czeka nas w kolejnych godzinach.

Zacznijmy od pierwszej grafiki. Jest to zrzut ekrany z aplikacji Sat24. Na czerwono zaznaczyliśmy obszar nad którym w chwili obecnej dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju chmur kłębiastych. Na południu zaznaczonego obszaru pada coraz więcej wyładowań. Z biegiem minut i godzin komórki te będą rosły coraz bardziej i ruszą w kierunku północnowschodnim, by w kolejnych godzinach już jako punktowo groźne bruze uderzyć w południowe i wschodnie Mazowsza, a także Lubelszczyznę.

Front chłodny, wypierający zwrotnikowe, wilgotne i gorące powietrze z każdą godziną przesuwa się na wschód lecz z każdą godziną jego wędrówka powinna zwalniać w skutek blokowania go poprzez wyż usytuowany na wschód od naszego kraju. Tuż przed frontem coraz mocniej zarysowywała się będzie linia zbieżności wiatru i to właśnie na niej dojdzie do rozwoju najsilniejszych burz. Analizując obecne kierunki wiatru, oraz wilgotność i temperatury nad krajem, pokusimy się o zaznaczenie gdzie o godzinie 13 znajduje się front (niebieska linia), a gdzie przedfrontowa zbieżność wiatru (pomarańcz).

Warto wspomnieć w tym punkcie o jednej rzeczy. Ostrzegamy dziś przed silnymi zjawiskami. Mogą one lokalnie spowodować zniszczenia wiatrowe oraz zalania. Jednak, co najważniejsze. Przepraszamy, ale napiszemy to dużymi literami. DZISIEJSZE BURZE NIE BĘDĄ TAK GROŹNE JAK DERECHO Z 11 SIERPNIA TAMTEGO ROKU. Media, które straszą ludność powtórką z pamiętnej tragedii robią tymi informacjami więcej szkody niż pożytku. Oczywiście, nie można wykluczyć, że lokalnie dojdzie do bardzo poważnych zniszczeń, jednak kluczowym jest tu słowo lokalnie. 11 sierpnia ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z linią szkwału rozległą na dziesiątki, setki kilometrów. Warunki dla dzisiejszych burz nie pozwolą na rozwój aż tak rozległego i silnego układu burzowego. Niemniej jednak, tak jak piszemy. Lokalnie, dzisiejsze burze będą bardzo groźne.

Uważajcie na siebie i koniecznie śledźcie bieżącą sytuację na naszym Radarze burz i opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk