Przed nami tropikalne noce

Przez kilka dni odetchnęliśmy od upałów, noce zrobiły się chłodniejsze. Budziliśmy się dużo bardziej wyspani i ogólnie organizm funkcjonował jakoś tak lepiej. Niestety, ten etap już za nami, bo przed nami dwie, trzy noce, podczas których znów będziemy słabo spali zmagając się z potliwością i brakiem powietrza. Przed nami noce tropikalne. Kolejne już w tym roku.

Terminem nocy tropikalnej określamy noc podczas której temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. I właśnie takie zjawisko przed nami dzisiejszej nocy, a także w nocy z czwartku na piątek. Niestety, do Polski napływa rozgrzana i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego. Lokalnie, na zachodzie kraju za dnia paść mogą temperatury rzędu 36, a nawet 38 stopni. Co oczywiste, po tak gorącym dniu, noce w zwrotnikowym powietrzu również będą ciepłe.

Pamiętajmy, by na noc otwierać okna, wietrzyć mieszkanie, lecz wszystko to, dopiero po zmroku. Pijmy również mnóstwo wody, bo każdy kto spędził taką ciepłą noc w łóżku z dala od okna wie, ile wody z organizmy może ubyć przez taką jedną noc 😉

Fala upałów odpuści w piątek. Wszystko za sprawą aktywnego frontu atmosferycznego, który przetoczy się przez kraj. Na chwilę obecną nie będziemy jeszcze pisali o silnych burzach, by nikogo nie straszyć. Zjawiska te jednak są w czwartkową noc na zachodzie i w piątek nad pozostałą częścią kraju bardzo realne. Niestety.