
W poniedziałek Polska pozostaje pod wpływem płytkiego niżu barycznego znad południowo-zachodniej Ukrainy. W pasie od Ziemi Lubuskiej po Podkarpacie rozciąga się strefa frontu ciepłego. Oddziela ona dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza.
Od blisko dwóch godzin nad Polską obserwuje się występowanie burz. Obecnie zjawiska burzowe obserwowane są m.in w okolicach Grójca, ale także Tarczyna, ale także Otwocka. Grzmi również w rejonie Mińska Mazowieckiego.
Dodatkowo burze obserwowane są na północny-zachód, zachód od Siedlec. Podstawowym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz są ulewne opady deszczu, jak i też wyładowania atmosferyczne, mając na uwadze warunki, które dziś panują w tej części Polski prawdopodobne są opady drobnego gradu do 1 cm.
Przepływ mas powietrza jest niewielki, zatem prędkość przemieszcza się chmur burzowych jest mała, lokalnie w obszarze podwyższonego pionowego ścinania wiatru mogą łączyć się w nieco większe i bardziej trwałe struktury burzowe.
Burze przemieszczają się od wschodu, północnego-wschodu na zachód, południowy-zachód.
Burze w kolejnych godzinach możliwe są również na Ziemi Łódzkiej. Prawdopodobne są także na Lubelszczyźnie i w innych rejonach Polski.
Prawdopodobny obszar burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzień 29.04.2019 r. od 6 UTC do 30.04.2019 r. do 6 UTC

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 29.04.2019 r. godzina 12 UTC

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, produkt CMAX

Detekcja wyładowań

Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowania atmosferycznymi nad Polską

Widać, że burze rozwinęły się po północnej stronie zachmurzenia warstwowego, w obszarach większych rozpogodzeń.
Bieżące położenie burz i opadów pod adresem poniżej