Przymrozki dadzą się we znaki w czasie wyżowych nocy kraju. Wiemy, jaka może być skala spadków temperatury i gdzie spadnie śnieg.
Koniec września z ujemną anomalią dobową i przymrozkami
Dobiega końca wrzesień, który charakteryzował się temperaturą powyżej normy wieloletniej. Do 27 września 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 3.9℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Koniec września zapowiada się z temperaturą niższą od normy wieloletniej, co będzie wynikać z adwekcji chłodniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Finalnie wrzesień zapisze się ciepły, charakteryzując się średnim odchyleniem temperatury w okolicach 3.4℃, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 r.
Ponadto w czasie nadchodzącej nocy z soboty na niedzielę na obszarze Tatr popada deszcz ze śniegiem, natomiast w wyższych partiach śnieg. Spaść może nawet 5-10 cm śniegu w wyższych partiach polskich gór. Będzie to pierwszy epizod zimowy w Karpatach tej jesieni. Kilka tygodni temu pierwszy śnieg po dłuższej przerwie wystąpił w Karkonoszach podczas zagrożenia powodziowego i intensywnych opadów atmosferycznych niesionych przez groźny niż genueński.
Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w rejonach górskich na południu kraju, 30 września 2024 r. w godzinach porannych według modelu SWISS-HD dla Polski
Śnieg w górach i wysoko całodobowy mróz
W ciągu najbliższych kilkunastu godzin cyklon znad Skandynawii zacznie ściągać coraz zimniejsze powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych. Ta masa o cechach arktycznych spłynie w tylnej części niżu. W sprzyjających warunkach podczas najbliższych nocy i występowania silnej radiacji ciepła może spaść do nawet -7℃. Będzie to największy mróz przy gruncie od początku tegorocznego sezonu jesiennego w naszej części Europy.
Prognozowana orientacyjnie wysokość pokrywy śnieżnej w Tatrach, 1 października 2024 r. dla Małopolski
Napływ powietrza arktycznego i wpływ wyżu
Od kilku dni informujemy, że przed nami zimne noce, które będą sprzyjać podczas rozbudowy ośrodka wysokiego ciśnienia występowania silnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. W okresie od 27-28 września przez Morze Bałtyckie dalej w kierunku północno wschodniej części Półwyspu Fennoskandzkiego wędrować ma ośrodek niżowy. Dlatego ten niż zacznie ściągać zimne powietrze w swojej tylnej części także do Polski. Z północy i północnego zachodu powinien płynąć znacznie chłodniejszy strumień powietrza arktycznego, powodując niskie temperatury w ciągu dnia, ale także nocne i poranne przymrozki. W wyższych partiach polskich gór może zapanować całodobowy mróz. Śnieg padać może zwłaszcza powyżej 1500 m n.p.m. z uwzględnieniem Tatr.
Prognozowana temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 29 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych
Zimno w Polsce
Najniższe wartości na termometrach będą notowane w czasie dłuższych rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabego wiatru w porze nocnej i porannej. Tuż po przejściu dostaniemy się w zasięg przejściowego i umacniającego się mobilnego wyżu, w obrębie którego wystąpi spora ilość większych przejaśnień i rozpogodzeń. Potencjał do silnego wypromieniowania ciepła do wyższych warstw będzie wyraźny, co powinien sprzyjać występowaniu przymrozków. Temperatura w sprzyjających warunkach spadnie do nawet -6℃/0℃ i to nie tylko w obszarach górskich i podgórskich, ale także w głębi kraju na obszarze nizin. Najbliższa noc przymrozkowa miejscami na zachodzie i w centrum kraju, gdzie sięgnie klin wyżu i będzie występować więcej rozpogodzeń i rozpogodzeń za frontem.
Polecamy: Jesienne wichury uderzą z zachodu. Cyklon przyniesie wiatr ponad 120 km/h
Prognozowana anomalia temperatury na 30 września 2024, 06 UTC według ECMWF
Co ciekawe, to nie tylko podczas nocy z 28/29 września 2024 r. mogą pojawić się na wyżej wymienionych obszarach lokalne rozpogodzenia. Jednak znacznie zimniejsza będzie noc z 29/30 września 2024 r.
Prognozowana temperatura przy gruncie orientacyjnie na godziny poranne 30 września 2024 r. w Polsce według modelu SWISS-HD dla Polski
Mróz w Polsce i przymrozki
Widzimy, że bardzo zimno zapowiada się poniedziałkowy poranek na zachodzie, centrum, północy,. Jednak najchłodniej według prognoz numerycznych będzie na północnym wschodzie. Ze szczególnym uwzględnieniem Podlasia oraz Warmii i Mazur oraz miejscami Mazowsza. Niewykluczone, że spadki temperatury okażą się większe niż pokazują nam predykcje modelu SWISS.
Prognozowana temperatura na linii gruntu, 30 września 2024 r. według modelu SWISS-HD dla Polski
Co ciekawe bardzo zimno zapowiada się noc z 30 września 2024 r. na 1 października 2024 r. Wówczas to na południu kraju w obszarach podgórskich temperatura może spaść w okolice -7℃. Będzie to więc silny epizod chłodu na przełomie miesięcy, świadcząc nam nieuchronnie o tym, że wkraczamy w okres pogłębiającej się jesieni i takich okresów będzie coraz więcej.
Prognozowana temperatura przy gruncie na 1 października 2024 r. w godzinach porannych według modelu SWISS-MRF dla południowej części Polski
Wyliczana temperatura przy gruncie, 1 października 2024 w godzinach porannych we wtorek na obszarze Polski według modelu SWISS-MRF dla Polski
Zimny okres synoptyczny wkrótce ustąpi
Co ciekawe to przy gruncie okresowe przymrozki mogą utrzymać się w kolejnych dniach pierwszej dekady października. Jednak skala spadków temperatury będzie zależna od skali rozpogodzeń i przejaśnień i prędkości wiatru oraz lokalnych uwarunkowań terenowych. Te prognozy na okolice 2-3 października 2024 r. mogą ulec jeszcze zmianie.
Prognozowana wstępnie temperatura przy gruncie wstępnie na 2 października 2024 według modelu SWISS-MRF dla Polski
Reasumując, okres ochłodzenia i możliwych nocnych i porannych przymrozków przeciągnie się nam na początek października. Wówczas to niskie temperatury mogą spowodować, że w niektórych regionach Polski pierwszy raz w tym sezonie będą skrobane szyby w samochodach. Niskie wartości na termometrach zmuszą nas do uruchomienia grzania w domach ręcznie, jak i też przez automatyczne systemy grzewcze.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC