Przymrozki pojawią się na przełomie 2 i 3 dekady października w Polsce. Uderzy arktyczny podmuch, jednak ciepło w październiku pojawi się w naszej części Europy.
Przymrozki pojawią się na krótko w Polsce
Cała Polska oddycha dziś znacznie chłodniejszą i wilgotną masą powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Załamanie pogody, które dotyka nasz kraj stało się faktem. W wielu regionach pojawiły się przelotne opady deszczu, które przemieszczają się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze na południe, południowy – wschód.
Ciepłe powietrze z południa Starego Kontynentu, ustąpiło miejsca znacznie chłodniejszej masie powietrza z północy Europy. Początkowo napłynęło chłodniejsze powietrze polarnomorskie, jednak stopniowo wdziera się w głąb kraju chłodniejsza masa arktyczna morska o pewnym niewielkim potencjale chwiejności.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 19.10.2022 do 25.10.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020
Przed weekendem ujemne temperatury nocami i w godzinach porannych, w weekend duże ocieplenie. Niezłe prognozy na przyszły tydzień
W tym powietrzu, w czasie wieczornych i nocnych rozpogodzeń będą dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Wiele jednak wskazuje, że ochłodzenie, które się rozpoczęło będzie krótkotrwałe. Jednak i tak nieuniknione są przymrozki na przełomie 2 i 3 dekady października w Polsce. Wygląda na to, że cieplej zacznie robić się w całym kraju już w weekend. Powrócą umiarkowane wartości na termometrach. Ostatnie tygodni października nie będą chłodne w naszej części Europy. Na południu kraju, pojawią się jeszcze krótkie epizody z napływem cieplejszego powietrza z południa. Wówczas na termometrach może być nawet 18°C/21°C. Do 25 października, średnia anomalia na obszarze Polski wyniesie około 1.93°C powyżej normy, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020. 10 miesiąc roku powinien zapisać się jako ciepły, lecz z deficytem opadów w kraju.
Prognoza anomalii miesięcznej, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 do 25 października 2022 na obszarze Polski według modelu ICON
Wczoraj występował wyraźny podział w pogodzie na chłodniejsze północ i cieplejsze południe
Jeszcze wczoraj w wielu regionach panowała przyjemna aura. Najwyższe wartości zostały zmierzone na południu, natomiast najniższe na północy, gdzie zaznaczyły się chmury, silny wiatr i opady deszczu związane ze strefą frontową. Z biegiem godzin pogorszenie pogody wędrowało na południe, front chłodny wymiótł ciepłe powietrze, które dotarło do nas z południowego – zachodu pod koniec ubiegłego tygodnia. Był to tylko krótki powiew babiego lata. W poniedziałek na stacji IMGW zanotowano 25,2°C, zatem był to dzień gorący. We wtorek dnia gorącego na oficjalnych stacjach PSHM nie było. Należy jednak podkreślić, że nie był zagrożony w ostatnich dniach październikowy rekord ciepła z 4 października 1966 roku, który wynosi 28,9°C dla stacji w Trzebiechowie. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą pogody na 5 dni.
Temperatura maksymalna zanotowana, 18 października na stacjach PSHM w Polsce
Według SIGNIFICANTU IMGW dziś przez przechodzą dwa drugorzędne fronty okluzji chłodnej. W ich obrębie obserwuje się rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi opadami atmosferycznymi o charakterze konwekcyjnym. Detektory wyładowań do tej pory nie zanotowały pojedynczych wyładowań atmosferycznych, lecz w kolejnych godzinach rozproszonych burz nie da się do końca wykluczyć.
SIGNIFICANT IMGW, 19 października 2022, 12 UTC dla Polski
Dwie noce z przymrozkami, kolejne będą już znacznie cieplejsze, gdyż odsunie się powietrza arktyczne
Wygląda na to, że już noc z 19/20 października 2022 przyniesie noc z przymrozkami. Głównie przy gruncie, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć również na wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Warunki pogodowe będą kształtowane wówczas przez wędrowny wyż, znajdziemy się w chłodnej masie pochodzenia arktycznego morskiego. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, możliwe są spadki temperatury poniżej zera.
Wyliczany orientacyjnie obszar przygruntowych przymrozków w godzinach porannych, 20 października 2022 na obszarze Polski
Znacznie poniżej normy klimatologicznej będzie także noc z 20/21 października 2022. Wówczas szczególnie na wschodzie i południu, temperatura może spaść do ujemnych wartości. Najchłodniej będzie oczywiście w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń. Ujemna temperatura wystąpi w tym czasie na wysokości 5 cm, jak i też w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych umieszczonych na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów przez model kanadyjski GEM na 21 października 2022, 03 UTC
Epizod z wtargnięciem arktycznego powietrza ma być krótkotrwały. Już w sobotę na termometrach zobaczymy dużo wyższe wartości. W trzeciej dekadzie października na termometrach dostrzeżemy jeszcze 15°C/23°C. Nie będzie również żadnego ataku zimy w październiku na nizinach. Śnieg przelotnie popada okresami w szczytowych partiach Tatr i Sudetów. Październik może zapisać się z odchyleniem temperatury w okolicach 2°C na sporym obszarze Polski. Zatem dobrze określiliśmy we wcześniejszych wpisach trend na 10 miesiąc roku.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC