SIlne przymrozki pojawiły się minionej nocy na południu kraju. Miejscami temperatura spadła do blisko -5℃ i okazała się najniższa od początku meteorologicznej jesieni, która rozpoczęła się 1 września 2024 r.
Niska temperatura i silne spadki radiacyjne po zachodzie słońca
W sobotę Polska znajdzie się jeszcze pod wpływem silnego i rozległego wyżu z głównym centrum ulokowanym nad Grenlandią i Bałtykiem. Przeważać będzie bardzo pogodna i słoneczna, sucha, stabilna aura, choć w pasie północnym pojawi się więcej chmur z gęstymi mgłami, szczególnie na samym początku dnia. Opady nigdzie nie będą występować. W pierwszej części dnia na południu występowały mgły radiacyjne i miejscami zanikały szybko przymrozki po wschodzie słońca wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego.
Sytuacja baryczna na 21.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Przymrozki spowodowane przez napływ suchego powietrza, słaby wiatr i coraz dłuższe noce oraz rozległy wyż
Miniona noc znów była zimna, co wynika z zalegania suchego powietrza polarno kontynentalnego, niewielkiej prędkości wiatru i coraz dłuższych nocy. W zasięgu wyżu dochodzi do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu podczas pogodnych i coraz dłuższych nocy. Miejscami formowały się nawet mgły radiacyjne i gdzieniegdzie marznące, jak i też nieco spowolniały dalszy spadek temperatury. Najzimniej było w rejonach górskich i podgórskich. Temperatura miejscami w rejonach podgórskich i górskich spadła do blisko -5℃.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 21 września 2024, 06 UTC ujawnia, że sucha masa polarno kontynentalna w najniższych warstwach troposfery napływa do nas ze wschodu, północnego wschodu znad Federacji Rosyjskiej
-4,6℃ Czarny Dunajec (eDWIN)
-3,3℃ Wojkowice (Zastoisko)
-3,2℃ Biegun Zimna (Czarny Dunajec)
-3.1℃ Krosno-Turaszówka (PWS)
-1.5℃ Wołosate (IMGW-PIB)
-1,5℃ Stuposiany (IMGW-PIB)
-1℃ Dębno (IMGW-PIB)
-0,8℃ Jurgów (Zastoisko PWS)
-0,8℃ Kucębów (eDWIN)
-0.7℃ Roztoki Górne (IMGW-PIB)
-0.6℃Wysowa (IMGW-PIB)
Silne przymrozki w kraju
Oficjalnie na stacjach synoptycznych IMGW-PIB nie notowano przymrozka w klatkach meteorologicznych. Widzimy, że najzimniej było w Zakopanem, gdzie na wysokości 2 m w klatce Stevensona zmierzono 2.6℃, natomiast najcieplej w Elblągu, bo aż 15.1℃. Powietrze polarno kontynentalne ma to do siebie, że szybko nagrzewa się w ciągu dnia. Dlatego, bo jest suche, natomiast wieczorem i w nocy po zachodzie słońca szybko się wychładza, co prowadzi do występowania dużych dobowych amplitud temperatury. W zastoiskach chłodu, obniżeniach terenu i terenach podgórskich oraz górskich pojawią się lokalne przymrozki, których nie jest w stanie „wyłapać” dość rzadka sieć pomiarowo-obserwacyjna IMGW-PIB.
Polecamy: Jesienna wichura uderzy z zachodu. Wiatr 100-120 km/h
Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych w nocy z 20/21 września 2024 r. na obszarze Polski
Odnotowana temperatura przy gruncie na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych IMGW-PIB w Polsce
Kolejna noc przymrozkowa
Sobota przyniesie kontynuacje bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Jednak miejscami na północy oraz w rejonach podgórskich Sudetów początkowo występowały mgły ograniczające widzialność do 100-200 m. W najcieplejszym momencie dnia dziś od zaledwie 18°C, 20°C miejscami nad morzem i w rejonach podgórskich, około 22°C w centrum, natomiast miejscami do 25°C na północy kraju. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Jednak w Sudetach wiatr porywisty.
Noc z soboty na niedzielę minie pod znakiem wyżu. Prognozowana jest przewaga bezchmurnej aury lub zachmurzenia małego. Jednak miejscami na północy kraju będzie umiarkowane i tam oraz lokalnie w rejonach podgórskich Sudetów rozwiną się silne zamglenia oraz mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-200 m. W najchłodniejszej części nocy od 3°C lokalnie na wschodzie, do około 8°C w centrum do 15°C nad morzem. Natomiast w rejonach podgórskich miejscami około 3°C. Miejscami na południu kraju temperatura przy gruncie około -3/-2°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W Sudetach porywy do 65 km/h.
Prognozowana orientacyjnie temperatura przy gruncie na godziny poranne w niedzielę według modelu SWISS-HD dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, cmm.imgw.pl, meteologix.com, wetter3.de. dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC