Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozki w Polsce. Temperatura spadnie nocami do -4 stopni. Gdzie i kiedy będzie najchłodniej?

Przymrozki w Polsce. gdzie i kiedy temperatury będą niskie

W dzień opublikowałem dla Was wpis o tym, że pogoda we wrześniu jeszcze przyniesie ciepło. Wzrost temperatur powietrza przed nami od weekendu. Wcześniej jednak nadejdzie ochłodzenie. Przed nami przymrozki. Temperatura w kraju spadnie poniżej zera. We wpisie sprawdzimy co będzie tego przyczyną oraz gdzie i kiedy będzie najzimniej.

Przymrozki w Polsce. Czym będą spowodowane?

Ten kto uważnie śledzi nasze publikacje na pewno już wie, że w regionie nadciąga zmiana pogody. Po kilku dniach podczas których znajdowaliśmy się w obszarze obniżonego ciśnienia nadchodzą zmiany.

Wyż Stefan przyniesie przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce. Przyczyną silny wyż

Powyżej mapa baryczna na środę 21 września. Główną rolę w pogodzie w regionie zacznie odgrywać rozległy wyż Stefan. Ciśnienie w obszarze wyżu przekroczy 1025 hPa. Na kilka dni antycyklon Stefan, bo tak został nazwany zablokuje cyrkulację strefową w regionie. Czeka nas więcej rozpogodzeń, a w piątek i weekend nawet długie okresy bezchmurnego nieba. Wyż jednak przyniesie również negatywne skutki. Otóż po wschodniej stronie wyżu dojdzie do silnej adwekcji chłodu z północy na południe kontynentu. Silne ochłodzenie i przymrozki odczujemy nie tylko my, ale również mieszkańcy pasa od Republik Bałtyckich po Czechy, Słowację i Węgry. Zimno zrobi się również na Bałkanach.

Przymrozki w Polsce. Kiedy i gdzie będzie najchłodniej?

Skoro wiemy już co będzie przyczyną spadków temperatury w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w regionie, sprawdźmy gdzie i kiedy temperatury będą najniższe. Oczywiście już nadchodząca noc będzie dość chłodna. Największe spadki temperatury (do około 4 stopni powyżej zera) na zachodzie kraju, gdzie gdzie prawdopodobnie noc przyniesie więcej rozpogodzeń. Jednak naprawdę chłodne noce przyjdą z czwartku na piątek oraz z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.

Przymrozki w nocy z czwartku na piątek
Przymrozki w nocy z czwartku na piątek

Widać, że w nocy z czwartku na piątek przymrozki mogą wystąpić na znacznym obszarze zachodniej, południowej i północnej Polski. W tych obszarach nocami dojdzie do rozpogodzeń, w skutek czego temperatura będzie spadała również za sprawą radiacji ciepła. Mniejsze spadki temperatury zanotujemy na wschodzie, gdzie jest szansa na większe zachmurzenie. Na uwagę zasługują spadki temperatury w górach. Tutaj temperatura spadać może do nawet -4 stopni. Jest więc spora szansa, że atak zimy w górach pozostawi pokrywę śnieżną na dłużej.

Przymrozki w nocy z piątku na sobotę
Przymrozki czekają nas również w nocy z 23 na 24 września

Powyżej mapa z prognozą temperatury na noc z piątku na sobotę. Największych spadków temperatury spodziewamy się w południowej połowie kraju. Pomijając wyższe partie gór, gdzie temperatury znów spadną w okolice -3 stopni, na nizinach również pojawią się przymrozki. Lokalnie wcale nie przygruntowe. Szczęśliwie ochłodzenie, nie będzie długie. Już w niedzielę cyrkulacja powietrza zacznie wracać do strefowej, zachodniej. Na początku przyszłego tygodnia czeka nas ocieplenie. Lokalnie całkiem silne.

Po weekendzie cieplej, ale wracają intensywne opady

Wpis traktuje o przymrozkach, więc fragment o ociepleniu nie będzie długi. Jednak chcę zaznaczyć, że po weekendzie pogoda znów ulegnie zmianie. Do kraju znów napływać zacznie cieplejsze powietrze z zachodu kontynentu. Temperatury za dnia przekraczać będą w części kraju 20 stopni Celsjusza. Przymrozki przestaną nękać nas nocami. Jednak zmiana cyrkulacji na zachodnią niesie również powrót niżów barycznych w nasz region. A to oznacza kolejne, intensywne opady oraz wzrost dynamiki w pogodzie nad Polską.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk