Już na początku weekendu Polska znajdzie się w środowisku mobilnego układu wysokiego ciśnienia, który sprowadzi na ogół chłodne lub co najwyżej lekko umiarkowanie ciepłe warunki atmosferyczne. Dominować będzie pogodna i słoneczna, sucha aura. Ponadto bez występowania opadów atmosferycznych. Jednak nocą i nad ranem w wielu miejscach prognozowane są lokalne przymrozki, w większości przypadków zaznaczające się przy samej powierzchni gruntu i tylko gdzieniegdzie na standardowej wysokości 2 metrów.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów, 12 października 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Polecamy: Zima uderzy w tym regionie. Silny mróz da się we znaki w tym regionie Europy
Duże spadki temperatury w regionie
Noc z piątku na sobotę przyniesie zmianę pogody i zaleganie powietrza arktycznego. Prognozowane jest zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Jednak na południu miejscami także duże ze słabymi, przelotnymi opadami deszczu. Głównie wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na południowym zachodzie i w centrum, silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 100-200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 1°C do 4°C, miejscami na południowym zachodzie i w centrum około 0°C (przygruntowe przymrozki do -4°C); wyższe wartości nad morzem i na południu od 4°C do 7°C. Wiatr będzie słaby, z przewagą kierunków zachodnich przechodzący w zmienny. Jedynie nad morzem słaby i umiarkowany, okresami i gdzieniegdzie porywisty, południowo-zachodni i zachodni.
Orientacyjny obszar przymrozków przy linii gruntu, 12 października 2024 w godzinach porannych według modelu SWISS-HD
Silny mróz w Europie Północnej i przymrozki w Polsce
Po przejściu ex-huraganu, następować ma krótki, lecz intensywny „wlew” powietrza pochodzenia arktycznego. Obszar przymrozków nie będzie taki mały, dodatkowo miejscami formować będą się mgły i zamglenia. W północnej części Europy oprócz intensywnych opadów śniegu w niektórych regionach Europy, pojawi się znów większy dwucyfrowy mróz w porze nocnej. Niewykluczone, że temperatura w klatkach meteorologicznych obniży się do -15℃.
Prognozowany duży mróz w Skandynawii, 15 października 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Europy Północnej
Ujemne odchylenie od normy wieloletniej
W okresie od 11.10.2024 r. do 13.10.2024 r. występować mają nocne i poranne przymrozki w Polsce. Ujemna temperatura prognozowana jest szczególnie przy gruncie, ale także i miejscami na wysokości 2 metrów. Potem nowy tydzień zapowiada się z dużym ociepleniem, ale nocne i poranne przymrozki mogą mieć miejsce w drugiej części przyszłego tygodnia nocami i w porze porannej.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 2 metrów, 12 października 2024, 00Z dla Europy i obszarów przyległych
W ciągu kolejnych dni większy mróz zdarzy się w Skandynawii, gdzie będzie nawet dwucyfrowy. Duże spadki temperatury dadzą się we znaki na obszarze Szwecji, Norwegi oraz sięgając miejscami na obszarze Finlandii. Jednak w tych regionach temperatura będzie miejscami spadać do -15℃/-8℃. Takie wartości będą możliwe na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, czyli w klatkach meteorologicznych. Przy gruncie podczas coraz dłuższych październikowych nocy może być jeszcze chłodniej. Na szczęście nam w kolejnych tygodniach nie grożą takie mrozy, jak i też opady śniegu poza obszarami górskimi. Październik zapisze się jako termicznie ciepły w Polsce.
Koniec tygodnia więc będzie przynosił przymrozki w Polsce. Co ciekawe, to chwilowe ochłodzenie będzie odczuwalne nie tylko w porze nocnej i porannej. Na termometrach będzie maksymalnie 7℃/15℃. Noce i poranki będą bardzo zimne i przyniosą przymrozki ze spadkami do -5/0℃. Ujemna temperatura jest możliwa nie tylko na linii gruntu, ale także na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Najniższe wartości wystąpią w rejonach rozpogodzeń i przejaśnień.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC