Mieszkańców województwa lubelskiego czeka bardzo chłodna noc. Możliwe przymrozki

Po przejściu wichury, która przyniosła niemałe problemy mieszkańcom województwa lubelskiego, w tylnej części niżu „FABIENNE” spływa do nas arktyczne powietrze z północy kontynentu europejskiego.

Przeważający obszar Polski jest już pod wpływem wyżu o imieniu „SCHORSE” z centrum nad Niemcami, utrzymuje się duży gradient ciśnienia, co powoduje występowanie wietrznej aury w naszej części kontynentu europejskiego.
Po zaniku dziennej konwekcji w postaci chmur Cumulonimbus, jakie przynoszą przelotne opady deszczu. Czeka nas bardzo chłodna noc. Niewykluczone, że przy gruncie pojawią się ujemne wartości na termometrach w regionie
Modele meteorologiczne sugerują, że w czasie nadchodzącej nocy wystąpi niewielkie zachmurzenie chmurami wysokimi, osłabnie również wyraźnie wiatr. Napływ arktycznego powietrza i wymienione wcześniej czynniki spowodują radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Na szczęście kolejne noce będą już cieplejsze.
Temperatura na 2 metrach wyniesie od 1°C do 4°C. Przy gruncie lokalnie pojawi się przymrozek na poziomie od -3°C do -1°C.
Środa będzie zdecydowanie cieplejsza od wtorku. Polska jednak zacznie dostawać się pod wpływ niżu atlantyckiego o imieniu „GERTRAUD” z centrum nad północną Skandynawią. Z północnego-zachodu wkraczać zacznie front ciepły, za którym napłynie nieco cieplejsze powietrze polarno-morskie.
Spodziewane jest jutro bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza od 1030 hPa do 1035 hPa. Pod wieczór zacznie szybko spadać ze względu na nasuwającą się płytką zatokę niżową z frontem ciepłym. W ciągu dnia na ogół pogodnie z dużą ilością chmur wysokich, nie są spodziewane opady atmosferyczne. Na termometrach od 12°C do 14°C.
Pogoda zacznie zmieniać się późnym popołudniem lub pod wieczór, gdy nadejdą niskie i średnie chmury związane z atlantyckim niżem. Dalej wietrznie, ale nie aż tak jak w poniedziałek czy wtorek.
W nocy z wtorku na środę spodziewane są słabe opady atmosferyczne. Będzie jednak dużo cieplej niż z wtorku na środę, bo od 8°C do 11°C.
Czwartek przyniesie znaczne ocieplenie, nie zabraknie jednak chmur. Na termometrach zobaczymy od 15°C do 19°C.
Jeszcze cieplejszy będzie piątek, nawet do 20°C w najcieplejszym momencie dnia. Na weekend czeka nas ochłodzenie poniżej 20°C. Noce znów będą poniżej 5°C, lokalnie możliwe przymrozki.
Najnowsze wieści o pogodzie w linku poniżej
Bieżące prognozy w adresie niżej.
(Kierunek napływu mas powietrza do Polski na różnych poziomach dla miasta Warszawa, grafila poniżej).