14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Rekordowy huragan na Atlantyku. W przyszłym tygodniu Epsilon uderzy w Europę. Wichura i burze

Huragan Epsilon

Na Atlantyku rozwinął się silny huragan. Zjawisko to jest pod kilkoma względami rekordowe. Po pierwsze, to rekordowo szybki dwudziesty szósty, nazwany huragan w roku kalendarzowym. O tym z jak aktywnym Atlantykiem mamy do czynienia, niech świadczy fakt, że poprzedni rekordzista, to burza z 22 listopada 2005 roku. Czyli rekord został pobity miesiąc wcześniej niż poprzedni.

Huragan Epsilon jest również najsilniejszym w tym roku tak daleko wysuniętym na północ zjawiskiem burzowym. Poprzednim rekordzistą był huragan Wilma, który pustoszył USA w roku 2005. Jednak o huraganie Epsilon nie piszemy wyłącznie przez to, że jest rekordowy. Otóż w przyszłym tygodniu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w sile burzy tropikalnej Epsilon uderzy w Europę. Jak do tego dojdzie?

W przeciągu obecnej doby huragan Epsilon przechodzi w okolicach Bermudów i Wysp Bahama. Przyniesie on tam bardzo silny wiatr, a także ulewy i burze. Jednak już jutro i w sobotę huragan zmieni swój kierunek na północno wschodni. Po zmianie kierunku na północno wschodni huragan znajdzie się w prądzie strumieniowym, który pędzi w kierunku Europy. Dobre warunki wiatrowe i rozgrzane wciąż wody Atlantyku spowodują, że huragan nie wytraci na sile przed dotarciem na zachód Europy.

Oczywiście huragany w Europie nie występują, Epsilon dotrze do Europy jako mocna burza tropikalna. W przyszłym tygodniu zjawisko to przyniesie do Europy potężną wichurę z wiatrem przekraczającym 160 km/h. Najbardziej ucierpią Wyspy Brytyjskie. Czy huragan przyniesie również potężny wiatr w Polsce? Będziemy przyglądali mu się bacznie. Amerykańscy naukowcy już to robią. Poniżej zdjęcie z oka huraganu Epsilon.