Rewolucja w pogodzie nadciąga do naszej części Europy, co spowoduje radykalną zmianę warunków pogodowych. Wypchnięte zostanie zimne powietrze arktyczne i przestaną tworzyć się adwekcyjne burze śnieżne. Zanim jednak to się stanie, to w kraju ciepły front atmosferyczny przyniesie opady marznące powodujące gołoledź. Na drogach zrobi się niebezpiecznie ślisko.
W trakcie mijającego tygodnia doświadczyliśmy zimowych warunków pogodowych i w niektórych regionach zapanowała przejściowa zima termiczna. Co ciekawe na Pomorzu wyjątkowo często pojawiały się burze śnieżne związane z intensywnym bałtyckim efektem morza. Ponadto w rejonie Darłówka w woj. zachodniopomorskim pojawiła się dziś około godziny 8:40 trąba wodna, która miała kontakt z Morzem Bałtyckim.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 14 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung
Mróz już za moment ustąpi i wtargnie duże ocieplenie
Warto również podkreślić, że miniona noc była wyjątkowo zimna, bo przy gruncie w Terespolu nad 4 cm pokrywą śnieżną w poletku meteorologicznym zmierzono aż -13℃ przy gruncie. W klatce Stevensona na 2 m odnotowano -6.3℃. Najcieplej było na Helu, gdzie ciepły Bałtyk wpływał na lokalny mikroklimat i tam zmierzono 1.3℃ w klatce meteorologicznej.
Temperatura powietrza zanotowana w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów, 22/23 listopada 2024 r.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych IMGW w Polsce 22/23.11.2024 r.
Pod koniec weekendu czeka nas silne ocieplenie i zmiana cyrkulacji atmosferycznej w naszej części Europy. Głęboki niż atlantycki ulokowany w pobliżu Wysp Brytyjskich zacznie transportować w swoim ciepłym wycinku niżu coraz cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Dlatego temperatura sięgnie nawet 14-16℃. Będą to nadzwyczaj wysokie wartości jak na 3 dekadę listopada.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 23.11.2024 r. do 2.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Rewolucja w pogodzie zmieni przebieg warunków w kraju
Zima termiczna z niektórych regionów Polski więc ustąpi i nadejdzie znów termiczne przedzimie i zaawansowana jesień termiczna, mając na uwadze średnią dobową temperaturę powietrza, która wyraźnie wzrośnie. Napłynie do nas bardzo ciepła masa powietrza z południa i południowego zachodu. Rewolucje w pogodzie spowoduje cyklon o imieniu Sigrid. Warto podkreślić, że na Wyspach Brytyjskich głęboki niż spowoduje opady i silny wiatr w formie wichur, w których prędkość wiatru przekroczy 130-150 km/h. Opady atmosferyczne z tym niżem przemieszczać mają się także nad Polską, szczególnie na froncie ciepłym i dojść może do występowania opadów marznących powodujących gołoledź. Na to szczególnie będą musieli uważać piesi i kierowcy.
Prognozowana temperatura powietrza na 24.11.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 23.11.2024 r. do 2.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Istotny wzrost temperatury powietrza rozpocznie się w ostatni dzień weekendu, a więc w niedzielę, 24 listopada 2024 r. W zachodniej, południowo zachodniej części Polski będzie nawet 8-13℃, co ma mieć związek z napływem coraz cieplejszego powietrza z południa zachodu i południa o cechach polarnomorskich. Kulminacyjna fala ciepła przypadnie na poniedziałek, gdy to główny strumień ciepłego powietrza zostanie skierowany do naszej części Europy. Temperatura na przeważającym obszarze Polski wyniesie 8-16℃. Temperatura będzie wyższa o nawet 6-10℃ od normy klimatycznej.
Polecamy: Niszcząca wichura z wiatrem na Wyspach Brytyjskich
Silne ocieplenie spowoduje rewolucje w pogodzie na koniec tygodnia i początek nowego
Najcieplejszymi regionami okaże się zachód i południowy zachód naszego kraju. W rejonach górskich i podgórskich ważnym elementem, który podnosić będzie temperaturę powietrza, okaże się wiatr fenowy. Schodzić będzie on ze szczytów górskich w dolny, w ten sposób istotnie podnosząc temperaturę powietrza. Wysoka temperatura jest prognozowana także we wtorek, 26 listopada 2024 r. Wtedy w wielu regionach będzie nawet 8-13℃. Cieplejsze i chłodniejsze okresy będą się ze sobą ścierać w kolejnych tygodniach. W ostatnich dniach listopada zimy termicznej nie będzie. Często, zamiast śniegu padać ma deszcz.
Prognozowany rodzaj opadów atmosferycznych na okres od 23.11.2024 r. do 2.12.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Co ciekawe, to średnia anomalia temperatury dla listopada 2024 r. jest poniżej -1.2℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Jest to więc miesiąc chłodny. Musimy mieć na uwadze fakt, że listopad 2024 r. jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako chłodny. Średnia obszarowa do 30 listopada 2024 r. oscylować ma w okolicach -0.3℃, mając na uwadze okres ref. 1991-2020 r. Na południu poniżej 1 stopnia od normy wieloletniej.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC