Cyrkulacja w ostatnich dniach uległa zmianie z północnej na południkową. Spowodowane jest to rozwojem silnego zaburzenia, które przekształciło się w głęboki układ niskiego ciśnienia, który znad Morza Liguryjskiego przemieścił się nad południową Francję, wkrótce znajdzie się nad Niemcami.
Powstanie aktywnego niżu o imieniu „VAIA”, nazywanego również śródziemnomorskim spowodowane jest spływem powietrza pochodzenia arktycznego nad basen Morza Śródziemnego, co w zderzeniu z cieplejszym powietrzem nad tym akwenem spowodowało dynamiczny rozwój niżu barycznego, który wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych. Kluczową rolę odegrał tutaj duży kontrast termiczny, jak i też bardzo ciepłe wody na tym morzu. Istotną rolę odgrywa również przebieg prądu strumieniowego, będąc źródłem adwekcji wirowości cyklonalnej.
Położenie niżu barycznego na godzinę 20:48
Położenie niżu na godzinę 20
Po wschodniej stronie głębokiego układu niskiego ciśnienia odbywa się dynamiczny napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Południkowa cyrkulacja atmosfery zapewnia nam nie tylko wysokie temperatury, ale także dotarcie do naszej części Starego Kontynentu pyłu znad Sahary.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC