Siarczysty mróz sięgnie wielu regionów w tym również Polski. Przy gruncie i w mrozowiskach możliwe spadki do około -30℃.
Zbliżające się dni w drugiej dekadzie lutego przyniosą śnieżne opady oraz ekstremalne mrozy w Polsce i wielu rejonach Europy. Przyczyną tego zjawiska jest destabilizacja wiru polarnego. Ekstremalnie niskie temperatury sięgną nawet -30°C, a w pobliżu linii gruntu będzie jeszcze zimniej. Z północnych obszarów napłynie lodowate, arktyczne i suche powietrze kontynentalne, co spowoduje najchłodniejsze dni tej zimy pod wpływem antycyklonu. Arktyczne powietrze rozprzestrzeni się w głąb Europy, powodując duże spadki temperatur.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza wstępnie na 17 lutego 2025 r., 06 UTC według modelu GEM dla Europy i obszarów przyległych

Duży mróz przesądzony. Szczyt ochłodzenia przed nami
Wskutek przekształceń w układzie barycznym nad Europą, nadchodzące dni drugiej połowy lutego przyniosą silne ochłodzenie, które z północy wkroczy w głąb Starego Kontynentu, sięgając regionów wschodnich, centralnych, a także części południowych i zachodnich. Przyczyną ochłodzenia będzie wędrujący układ niżowy przechodzący nad Federację Rosyjską ze śnieżycą, który następnie zacznie sprowadzać zimne powietrze w tylnej części z północy oraz północnego wschodu i spowoduje jego osiadanie w rejonach z pogodnym niebem pod wpływem silnej inwersji wyżowej. W warunkach radiacyjnego wychładzania wieczorem oraz nocą i nad ranem temperatura gwałtownie spadnie, szczególnie w kotlinach i lokalnych miejscach w obniżeniach terenu, gdzie wystąpi duża akumulacja chłodu.
Polecamy: Wiosna na koniec miesiąca w Polsce. Skok temperatury o 30 stopni w kilka dni
Prognozowany siarczysty mróz w Europie, 17 lutego 2025 r., 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM

Silny mróz i zmiana pogody
Największy epizod mrozu, który obejmie znaczny obszar Europy, powinien nastąpić w dniach 15-20 lutego, jednak termin ten może się nieco przesunąć o około 1-3 dni. Adwekcja arktycznej i kontynentalnej masy powietrza, uwięzionej w obszarze wyżowym między Półwyspem Fennoskandzkim a Federacją Rosyjską, sprawi, że chłód zacznie sięgać coraz dalej na południe, obejmując również terytorium naszego kraju. Zgodnie z prognozami modeli GEM i ECMWF, w regionach północnej i północno-wschodniej części Starego Kontynentu temperatura może spaść poniżej -34/-27°C, a lokalnie, w odpowiednich warunkach, nawet do około -40°C, biorąc pod uwagę pomiary przy gruncie. W rejonach kontynentu europejskiego położonych na wschód i północny wschód od Polski, w wielu miejscach temperatura spadnie poniżej -34/-19°C.

Diametralna zmiana pogody w regionie
Rozległość nadchodzącego ataku zimy dobrze odzwierciedlają prognozowane odchylenia temperatur minimalnych, które mogą być niższe od normy klimatycznej o 9-16°C. Głównie w pasie od zachodniej po północno-wschodnią część Europy. Ostateczna skala ochłodzenia uzależniona będzie nie tylko od adwekcji zimnych mas powietrza i działania antycyklonu, ale przede wszystkim od tego, jak duże będzie zachmurzenie i jak słaby okaże się wiatr w zimowym i rozległym wyżu. Istotną rolę odegra także pokrywa śnieżna, sprzyjając silnej radiacji ciepła. Arktyczne powietrze wdziera się nad kontynent jako rezultat stopniowego rozpadu wiru polarnego, który stopniowo ulega osłabieniu i rozpadowi u schyłku meteorologicznej zimy na półkuli północnej. Te zmiany oddziałują na wir troposferyczny, prowadząc do jego obniżenia i wpływając na kształt prądu strumieniowego. Struktura prądu strumieniowego ulegnie zaburzeniom, a jego główna oś znajdzie się poza Europą, przez co wpływ Atlantyku osłabnie. To doprowadzi do długotrwałego, głębokiego ochłodzenia.
Prognoza indeksu NAO na kolejne tygodnie dla półkuli północnej w oparciu o model GEFS

Będzie szczyt zimowego ochłodzenia
Intensywne mrozy, nieustępujące nawet w dzień, zawitają także do Polski. W wielu rejonach Polski, jeśli warunki będą odpowiednie, możliwe są spadki temperatur nawet do -27/-10°C. Jednakże przy gruncie wartości mogą być jeszcze niższe nad pokrywą śnieżną w poletkach meteorologicznych w czasie bezchmurnych nocy. Możliwe, że to właśnie w tych dniach wystąpią bardzo niskie temperatury tegorocznej zimy w środkowo-wschodniej Europie. Będą to najprawdopodobniej najchłodniejsze dni i noce tegorocznej zimy. Dużo wskazuje, że temperatura zacznie gwałtownie rosnąć prawdopodobnie dopiero w ostatnich dniach mijającego miesiąca. Jednak o ile potwierdzą się prognozy o ponownym uaktywnieniu się cyrkulacji strefowej. Modele amerykańskie pokazują przejście z ujemnej fazy NAO na dodatnią, co wskazuje na duże ryzyko ocieplenia pod koniec 3 dekady lutego.
Prognoza średniej anomalii temperatury względem lat 1991-2020 r. według modelu ECMWF EPS dla Polski na kolejne tygodnie

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteo.imgw.pl, CMM IMGW
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC