Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna śnieżyca wkroczyła do Polski. Mróz do -5°C i silny wiatr, powodujący zawieje oraz zamiecie śnieżne

Silna śnieżyca już nad Polską. Intensyfikuje się i przemieszcza na zachód, północny zachód. Mróz w nocy sięgnie do -5°C w rejonach górskich. Cieplej na nizinach i wyżynach

Silna śnieżyca wkroczyła pod koniec dnia na południe i południowy wschód oraz wschód

Dziś zachodnia i północna Polska jest w zasięgu antycyklonu. Aczkolwiek na wschodzie i południowym wschodzie zaczęła wpływać na pogodę strefa ciepłego frontu atmosferycznego nasuwająca się od południowego wschodu, za którą odpowiedzialny jest niewielki i płytki niż wędrujących znad Bałkanów. Z prognoz numerycznych wynika, że w ciągu najbliższych 24 godzin przesunie się nad Ukrainę, a potem ze wschodu wkroczy do naszego kraju wraz z układem frontów atmosferycznych.

Dane radarowe ukazujące zasięg opadów śniegu, 20 stycznia 2023 dla Polski

Silna śnieżyca w Polsce
Silna śnieżyca wkroczyła do Polski. Mróz do -5°C i silny wiatr, powodujący zawieje oraz zamiecie śnieżne w nocy z 20/21 stycznia 2023 r.

Piątek na północnym zachodzie kraju zachmurzenie było umiarkowane i tu bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie było na ogół duże i opady śniegu, głównie na południu i tutaj opady o natężeniu umiarkowanym dające przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 12 cm. Na krańcach południowo-wschodnich wystąpił deszcz ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia od -2°C w rejonach podgórskich Karpat do 2°C na krańcach północno-zachodnich. Lokalnie nad morzem lekki mróz. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na południu i południowym wschodzie wzmagający się do umiarkowanego, północny. Wysoko w Bieszczadach porywy wiatru sięgały do 60 km/h, miejscami zawieje śnieżne.

Zobacz także: Wał wyżowy wpłynie na pogodę. Ciśnienie wzrośnie do 1040 hPa. Mróz i przymrozki będą częste w 3 dekadzie stycznia 2023

Temperatura maksymalna, 20 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce według IMGW-PIB

Mróz panował w wielu regionach

Spadnie ponad 10 cm śniegu, dodatkowo ograniczona widzialność w opadach do 400-500 m

Noc z zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na Wybrzeżu i Pomorzu. Miejscami opady śniegu, na wschodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Na wschodzie i południowym wschodzie możliwy deszcz marznący, powodujący gołoledź. Ponadto na wschodzie opady śniegu o natężeniu umiarkowanym dające przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm do 12 cm, lokalnie w górach do 17 cm. Silna śnieżyca przesuwać ma się z południowego wschodu na północny zachód. Okresami w opadach śniegu widzialność ograniczona do 400-500 metrów. W najchłodniejszej części nocy od -4°C na północnym zachodzie do 0°C na wschodzie, w dolinach karpackich -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i północy w porywach do 60-80 km/h, północny i północno-wschodni, w zasięgu opadów powodujący zawieje i zamiecie śnieżne oraz potęgujący odczucie chłodu. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h powodujące zawieje śnieżne.

Przeczytaj też: Śnieżyca już sunie do Polski z południa. Nawet 20-40 cm śniegu. Pogoda przyniesie paraliż komunikacyjny

Minimalna temperatura powietrza, 21 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON EU dla Polski

śnieżyca i lekki mróz w kraju
Śnieżyca i mróz lekki w wielu regionach

Bieżące położenie śnieżycy na radarach online.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz