18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silna wichura na Wyspach Brytyjskich. Wiatr ponad 150 km/h, do tego ulewy i powódź

Wichura na Wyspach Brytyjskich. Wiatr ponad 150 km/h

Podczas gdy w Polsce cieszymy się słoneczną i ciepłą pogodą, nie wszędzie w Europie jest tak wiosennie. Wichura uderzyła w Wyspy Brytyjskie powodując olbrzymie szkody. Wiatr wiał z siłą przekraczająca 150 km/h.

Potężne niże na Atlantyku. Wichura za wichurą na Wyspach

Spójrzmy na mapę Europy z naniesionymi ośrodkami barycznymi. Widać poniżej, że Europa Centralna i południowa znajduje się pod wpływem ośrodków wyżowych. W związku z tym w tych regionach pogoda jest spokojna, a mieszkańcy cieszą się słoneczną pogodą. Zupełnie inaczej jest na północy kontynentu. Tutaj jeden za drugim z zachodu na wschód przechodzą głębokie niże pochodzenia atlantyckiego. Ponieważ różnica ciśnienia w obrębie głębokiego niż jest duża, to naturalnym zjawiskiem jest bardzo silny wiatr w regionie.

Na skutek przechodzenia kolejnych ośrodków niżowych mieszkańcy Wysp Brytyjskich zmagają się ostatnio z bardzo nieprzyjazną aurą. Najgroźniejszy jest przede wszystkim bardzo silny wiatr oraz ulewny deszcz. Na skutek morskiej cofki i ulewnych deszczy w wielu regionach doszło do podtopień a nawet powodzi.

Potężna wichura na Wyspach Brytyjskich

Wydaje się, że najgorsze (chwilowo) Brytyjczycy mają już za sobą. Jednak odnotowane porywy wiatru w ostatnich kilkudziesięciu godzinach robią piorunujące wrażenie. W miejscowości Cairngorm w centralnej Szkocki odnotowany podmuch wiatru miał 194 km/h. Niewątpliwie to jeden z silniejszych porywów wiatru w Europie w tym sezonie. Wiele regionów Szkocji i Irlandii zmagało się w ostatnich dniach z wiatrem przekraczającym 150 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą wyrządził liczne szkody na Wyspach Brytyjskich.

Wichura na Wyspach Brytyjskich

Na szczęście prognozy mówią o kilkudniowym spokoju w pogodzie na Wyspach Brytyjskich. Jednak obecność silnej strefowej cyrkulacji powietrza zwiastuje kolejne głębokie niże, a w związku z tym silny wiatr na Wyspach. Powyższa mapa (źródło wxcharts.com) pokazuje prognozowany niż, który przynieść może na początku marca kolejną wichurę z wiatrem powyżej 130 km/h.

Nie tylko wiatr, ale i powódź

Warto dodać, że prócz silnego wiatru niż z frontem atmosferycznym przyniósł nad Wyspy olbrzymie ilości deszczu. Przykładowo w Irlandii były w ostatnich dniach miejsca, gdzie spadło 80mm deszczu. Po takiej ilość wody na metr kwadratowy przy opadach trwających wiele godzin jest niemal pewne, że zakończy się to powodzią. I tak też się stało w wielu regionach Wysp Brytyjskich.

Lokalnie wezbrania rzek były bardzo poważne. W związku z tym woda wdzierała się do okolicznych miast i miasteczek zalewając wszystko co stanęło jej na drodze. Mimo, że od silnej wichury i ulew minęło już kilka dni, to stan hydrologiczny na Wyspach Brytyjskich jest nadal zły. Poniżej udostępniamy filmy, które pokazują z jak silną powodzią zmagali się mieszkańcy regionu.

Na koniec przypomnijmy tylko, że pomimo obecnego spokoju w pogodzie w Polsce zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Coraz więcej modeli pogodowych wskazuje, że wraz z początkiem (bardziej drugi tydzień) marca mróz wróci do Polski. Czy będzie on jednak silny? Zapraszamy do wpisu w którym wyjaśniamy czy czeka nas ponowny atak mrozu i zimy w marcu.