Silne burze uderzą w czwartek. Niebezpieczna pogoda w kraju. W tych regionach uderzą nawałnice i spowodują podtopienia oraz gradobicia [MAPY]

Silne burze prognozowane są w czwartek. Możliwe są poważne podtopienia i gradobicia. Nawet największych aglomeracji miejskich.

Groźna sytuacja pogodowa dziś

Polska znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia oraz frontu chłodnego występującego nad krajem. Tego dnia opadów deszczu o różnej intensywności oraz burz można się spodziewać na terenie niemal całej Polski. Wraz z nimi wystąpi nieco silniejszy wiatr. Na górnych poziomach zaznaczy się górnej zatoki niżowej. Dociera do nas wilgotna, ciepła i chwiejna masa powietrza z południowego wschodu. W zasięgu zatoki niskiego ciśnienia będą warunki korzystne do powstania wiosennych burz, które miejscami charakteryzować będą się dużą gwałtownością.

Sytuacja baryczna na 23.05.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Silne burze spowodują dziś podtopienia

Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność termodynamiczna. W strefie zbieżności wiatru nagromadzi się dużo wilgoci, sprzyjając intensywnemu rozwojowi konwekcji już od godzin około południowych. Najgroźniejsze burze prognozowane są w pasie od woj. podkarpackiego, zachodniej i południowej części woj. lubelskiego i Ziemi Świętokrzyskiej, sięgając dalej przez południową aż po centralną część woj. mazowieckiego. Pierwsze burze powstać mogą już około 11-12 czasu lokalnego, co wynikać ma z braku mechanizmów hamujących rozbudowę pionową chmur Cb w chwiejnej masie powietrza napływającej z południowego wschodu.

Silne burze w czwartek nad Polską

Z uwagi na stosunkowo niewielką prędkość przemieszczania burz podobnie tak jak w ostatnich dniach. Podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. Wysokość opadów w burzach wyniesie do 30-40 mm/h, ale miejscami może spaść nawet 40-60 mm. Niewykluczone, że silne burze pojawią się znów na obszarach silnie zurbanizowanych, doprowadzając do podtopień i zalań. Porywy wiatru w burzach dochodzić mają dziś do 50-75 km/h, miejscami grad o średnicy 1-2 cm i podwyższona aktywność elektryczna z najsilniej rozbudowanych chmur Cb.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze dziś w kraju
Silne burze dziś nad Polską

Intensywne zjawiska konwkecyjne

Pogodę od kilku dni kształtuje rozległy obszar obniżonego ciśnienia i ciepła oraz niestabilna masa powietrza z południa i południowego wschodu Starego Kontynentu. Warunki okazują się sprzyjające do rozwoju gwałtownych, lecz na ogół krótkotrwałych i słabo zorganizowanych burz. Chwiejność termodynamiczna nie powinna dziś przekraczać 800-1000 J/kg, natomiast ze względu na słaby przepływ w pionowym profilu troposfery pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km nie przekroczy 10 m/s. Masa powietrza zalegająca nad krajem charakteryzować ma się dużą wodnością, gdyż TPW dochodzić ma i nieznacznie przekraczać 40 mm, faworyzując do występowania silnych opadów burzowych, które w krótkim czasie mogą prowadzić do podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych.

Dziś będziemy na skraju górnej zatoki niżowej, której główna oś będzie przebiegać nad zachodnią Europą. Można oczekiwać słabo zorganizowanych, ale intensywnych opadowo burz. Wysokość opadów deszczu może sięgać do 30 mm, a lokalnie nawet przekraczać 50 mm, powodując podtopienia – poinformowali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

Szczególnie zagrożone okażą się obszary silnie zurbanizowane, gdzie kanalizacja burzowa może mieć duży problem ze skutecznym odprowadzeniem wody. W wielu regionach może przejść w krótkim odstępie kilka burz, co wynikać ma z występowania zjawiska training storms. Szczególnie duża aktywność burzowa jest prognozowana pomiędzy 13 a 18 czasu urzędowego w Polsce. Potem pod wieczór obserwowany będzie sukcesywny spadek ilości oraz intensywności czwartkowych burz. Wieczorem i w nocy nie będzie już najprawdopodobniej warunków do rozwoju burz w kraju.

Polecamy: Pogoda na czerwiec 2024 r. Fale upałów powyżej 30 stopni, noce tropikalne i gwałtowne burze w Polsce. Będą silne gradobicia, zalania i szkody wiatrowe

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

silne burze w czwartek
Silne burze uderzą w czwartek. Miejscami dojdzie do podtopień

W kolejnych dniach nie zabraknie lokalnych burz, o czym będziemy informować na łamach naszego portalu.

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, IMGW-PIB, dwd.de