Silne burze nad Polską. Lokalnie grad, wiatr 90 km/h i zalania

Bieżące dane radarowe i informacje z detekcji wyładowań wskazują, że burze przesunęły się nad południową i wschodnią połowę Polski. Ich trajektoria sie w kierunku południowo-wschodnim. Miejscami utworzyły się struktury liniowe, z nich może silniej powiać. Burzom towarzyszą opady deszczu o szacowanym natężeniu 30-40 mm/h.

Dzisiaj Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Sięgać będzie nas południkowo ułożona zatoka niżowa związana z niżem znad Ukrainy. Dodatkowo w jej obrębie przemieszczać będzie front chłodny oddzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Przed frontem zalegać ma jeszcze powietrze zwrotnikowe, tuż za nim nieco chłodniejsze i bardziej stabilne polarnomorskie z północy Starego Kontynentu. Front chłodny schodzić ma z północy na południe z niewielkim odchyleniem na południowy – zachód i  spowoduje zmianę warunków pogodowych.

SIGNIFICANT IMGW-PIB. Widoczny front chłodny i linie zbieżności przed nim, na których tworzą się burze. Ważny jest on do godziny 18 UTC.

Aktywność burzowa może miejscami nieco rosnąć. Z burzami będą związane lokalne opady deszczu o natężeniu 30-40 mm/h, lokalnie 50 mm. W zasięgu komórek burzowych porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h.

Lokalnie burze powodują zalania. Tak było dzisiaj m.in w Łomży.

Dane radarowe z polskiej sieci radarowej IMGW-PIB

IMGW-PIB

Dane z detekcji wyładowań w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej