Silne burze uderzą po krótkiej przerwie w Polskę. Grad powyżej 5-7 cm, wiatr ponad 100 km/h i podtopienia. W tych dniach i regionach będzie najgorzej

Silne burze pojawią się nad Polską ponownie w najbliższych dniach. Jest duże ryzyko, że spadnie spory grad o średnicy powyżej 5 cm, prędkość wiatru w porywach przekroczy 100 km/h. Co więcej, obserwowana powinna być wysoka aktywność elektryczna, nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych trąb powietrznych i podtopień.

Silne burze wrócą do Polski. IMGW planuje wydać alerty meteorologiczne 2 stopnia, a być może miejscami nawet 3-stopnia, a więc najwyższego. Źródło: fot. ilustracyjne Fani Pogody, grafiki z prognozą burz IMGW-PIB

Intensywne burze powrócą po krótkiej przerwie

Najgroźniejsze burze minionej doby występowały na południu, centrum i wschodzie oraz południowym wschodzie, gdzie powodowały rozległe szkody. Silny wiatr zrywał dachy, łamach drzewa, uszkadzał linie energetyczne. Największe szkody odnotowano w rejonie Raciborza, gdzie przechodziła gwałtowna superkomórka burzowa. Stacja IMGW-PIB w tej lokalizacja zanotowała porywy wiatru 101 km/h na wysokości 10 m, ale miejscami mogło wiać jeszcze mocniej.

W czwartek warunki panujące w troposferze nie będą korzystne do inicjacji burz nad Polską. Obecny jest nad krajem klin wyżu znad Atlantyku. Znajdujemy się w chłodniejszej i stabilniejszej masie powietrza polarnego morskiego. Natomiast w nocy z czwartku na piątek burze nadal nie są prognozowane. Znajdziemy się pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Mołdawii, będzie jeszcze w dość chłodnej i stabilnej masie powietrza polarnego morskiego.

Sytuacja baryczna na 21.06.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne burze w kraju
Silne burze nad Polską dopiero wieczorem i w nocy z piątku na sobotę

Upał powróci do kraju, ale wraz z nim także silne zjawiska burzowe

Już w piątek Polska znajdzie się na wschodnich peryferiach niżu barycznego znad zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Północny wschód będzie jeszcze w stabilnej masie polarnomorskiej i zaznaczy się wpływ wyżu. Jednak do naszego kraju z południa Europy ponownie dotrze mocniej rozgrzany strumień zwrotnikowej masy powietrza, charakteryzującej się zmiennym zachmurzeniem z licznymi rozpogodzeniami. Dodatkowo w drugiej połowie doby nad województwami południowymi, zachodnimi oraz środkowymi rozwiną się kolejne strefy opadowo-burzowe. Nowo powstałe burze miejscami będą charakteryzować się gwałtownym przebiegiem, generując ulewne opady deszczu, intensywne gradobicia o sporej średnicy, silne porywy wiatru oraz sporą ilość wyładowań atmosferycznych o charakterze doziemnym i chmurowym. Na termometrach będzie jutro maksymalnie od 24°C północy i północnym wschodzie około 28°C, 29°C w centrum do 30°C, 32°C na zachodzie i południu. Jedynie na Wybrzeżu chłodniej, od 20°C do 23°C. 

Prognoza burzowa na 21 czerwca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

intensywne zjawiska konwekcyjne
silne burze 21 czerwca 2024 r. na południowym zachodzie i zachodzie wieczorem i w nocy (IMGW-PIB)

Groźne burze nad Polską

Od południowego zachodu nasuwa się zatoka niżowa i strefa frontu ciepłego, za którą coraz szerszym strumieniem zacznie napływać ciepłe, bardzo wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Charakteryzować ma się wysoką temperaturą i dużą zawartością wody opadowej w pionowym, umownym słupie powietrza. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wyniesie około 1500-2500 J/kg. Pojawi się zwiększony przepływ mas powietrza, powodując występowanie podwyższonych pionowych uskoków wiatru i nasilonego skrętu wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km. W godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowane są gwałtowne burze. Prognozowane są ponownie intensywne burze zawierające rotujące prądy wstępujące, jak i też układy wielokomórkowe w formie liniowej. Szacuje się, że wysokość opadów sięgnie 15-45 mm, punktowo grad do 3-5 cm. Istnieje niskie ryzyko wystąpienia 1-2 przypadków trąb powietrznych, za które odpowiedzialne mogą być mezocyklony w burzach superkomórkach. Ponadto w burzach porywy wiatru mogą sięgać 80-110 km/h. Zjawiska burzowe będą nasilać się w nocy z piątku na sobotę.

Polecamy: Pogoda na piątek 21 czerwca. Koszmar powróci. Po wysokich temperaturach nadciągnie załamanie pogody

Wiatr rozpędzi się do dużej prędkości, spadnie też duży grad. Silne burze już niedługo w Polsce

Wstępnie groźna pogoda może wystąpić w nocy z piątku na sobotę. Wówczas w pasie od południowej, centralnej, zachodniej i wschodniej części kraju przejść mogą dobrze zorganizowane i gwałtowne burze. Będą to zarówno burze wielokomórkowe, nawet z potencjalnym układem liniowym i gradem. Nie można wykluczyć porywów wiatru powyżej 90-110 km/h. Co więcej, możliwe są lokalne trąby powietrzne i intensywne opady burzowe powyżej 30 mm, prowadząc do podtopień. Poniższa mapa obrazuje, gdzie wstępnie możliwe są najsilniejsze zjawiska konwekcyjne.

Silne burze nad Polską znów wystąpią.

Prognoza burzowa wstępna na okres od 21.06.2024, 20:00 do 22.06.2024, 08:00 od IMGW-PIB dla Polski

silne burze nad Polską
Silne burze 21 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)

Intensywne zjawiska konwekcyjne nad krajem. Silne burze spowodują znów szkody

Wygląda na to, że groźne burze w sobotę będą występować we wschodniej połowie naszego kraju. Zasięg i intensywność najgroźniejszych burz może jeszcze ulec zmianie, o czym z pewnością się jeszcze przekonamy. Szacuje się, że burze będą intensywne oraz powinny rozwijać się w masie pochodzenia zwrotnikowego i temperatura może przekraczać 30°C. Na zachód od linii frontu ochłodzi się i temperatura wyniesie maksymalnie 18-22°C. nie powinny też występować burze.

Prognoza burzowa wstępna na 22 czerwca 2024 r. (IMGW-PIB)

silne burze w kraju
Silne burze nad Polską w sobotę

Wygląda więc na to, że przed nami groźne godziny w pogodzie. Niebezpieczne zjawiska konwekcyjne zaczną pojawiać się w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych w piątek. Noc z piątku na sobotę zapowiada się burzowa na przeważającym obszarze Polski. Spodziewane są miejscami poważne szkody powodowane przez zjawiska burzowe. Wkrótce podamy kolejne informacje na łamach naszego portalu.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB