Silne ochłodzenie w Polsce? Nawet 8-10 stopni? Gdzie podzieją się upał i dni gorące?

Bardzo niekorzystnie zaczynają wyglądać prognozy temperatury na kolejne dni dla Polski. Gorące powietrze zapewniające upał i dni gorące zostanie wypchnięte prawdopodobnie dalej na wschód niż widziały to ostatnie prognozy. Oznacza to ochłodzenie w Polsce i regionie. Jak długo to potrwa i jak będzie silne? Sprawdźmy.

Ochłodzenie w regionie. Czym będzie spowodowane ?

Do soboty w kraju panowały będą dość fajne temperatury powietrza. W większości regionów termometry wskazywały będą ponad 20 stopni. Na wschodzie wartości temperatury osiągać mogą nawet 25-26 stopni Celsjusza. Jednak weekend przyniesie zmiany. Spójrzmy na sytuację synoptyczną.

Ochłodzenie w Polsce i regionie. Przyczyny
Ochłodzenie w Polsce i w regionie. Jakie będą jego przyczyny

Przez Polskę w niedzielę przetoczy się bardzo aktywny, dość głęboki niż z południa. Za niżem spływać do nas zacznie znacznie chłodniejsze powietrze z północy. W połowie przyszłego tygodnia sytuacja w prognozach powtarza się. Przez kraj przetacza się kolejny obszar niskiego ciśnienia. Tym razem niż jest jeszcze głębszy. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 990 hPa na terytorium Polski.

Kolejny głęboki niż ściągnie kolejne ochłodzenie
Kolejny głęboki niż ściągnie w nasz region kolejne ochłodzenie

Patrząc na powyższą mapę trzymam kciuki, by prognozy te nie sprawdziły się. Ten potężny, głęboki, niż z południa, przyniósłby w nasz region nie tylko ochłodzenie, ale i bardzo groźne, lokalnie wręcz niszczące zjawiska pogodowe. Jeśli prognozy utrzymają się, to na granicy ciepłego sektora powietrza doszłoby do rozwoju niszczących burz. Co zresztą potwierdza powyższa mapa dla terytorium Ukrainy. Kup książę „Pamiętniki Łowcy Burz” mojego autorstwa. Szczegóły pod tym linkiem

Ochłodzenie w Polsce. Prognoza temperatury na kolejne dni czerwca

Tak jak wspominałem powyżej, do pierwszej części weekendu temperatura będzie ja najbardziej czerwcowa. Lokalnie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju pojawią się także dni gorące, ponieważ temperatura przekroczyć może 25 stopni Celsjusza. Jednak całkiem silne ochłodzenie pojawi się w Polsce i regionie na koniec weekendu.

Ochłodzenie w Polsce. Jak długo potrwa ?

Oczywiście, wciąż są to prognozy na kilka dni do przodu. Jednak, jeśli wszystko się potwierdzi, to w przyszłym tygodniu czeka nas ochłodzenie. Temperatury tylko lokalnie przekraczały będą 20 stopni Celsjusza. Będą w kraju dni, w których gdzieniegdzie temperatury powietrza ledwo przekraczać będą 10 stopni Celsjusza. W połączeniu z dużą wilgotnością, zachmurzeniem i wiatrem, który będzie obeny w Polsce, to niezbyt optymistyczne prognozy.

Ochłodzenie w Polsce w przyszłym tygodniu będzie dość zdecydowane
Ochłodzenie w Polsce w przyszłym tygodniu

Powyżej mapa z prognozą temperatury na środę 12 czerwca. Widzimy, że na zachodzie tego dnia termometry wskażą zaledwie 10-12 stopni Celsjusza. W górach na Dolnym Śląsku wartości temperatury będą jeszcze niższe. I tak wygląda to praktycznie na każdy dzień przyszłego tygodnia. Co gorsza, nie widać ocieplenie również w pierwszych dniach drugiej połowy miesiąca. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że to prognozy na odległe terminy i ulegną jeszcze znacznym korektom.

Gdzie podział się upał ?

Jeszcze kilka dni temu prognozy pogody wskazywały, że upał sięgać może południowo wschodniej Polski. Obecnie wygląda to całkiem inaczej. W naszym regionie od przyszłego tygodnia pojawi się ochłodzenie. Gdzie więc w Europie pojawiać będą się bardzo wysokie temperatury powietrza?

Upał wypchnięty z nszego regionu
Upał zostanie wypchnięty daleko na wschód Europy

Widzimy, że gorące masy powietrza zostaną w przyszłym tygodniu wypchnięte daleko na południe i wschód Europy. Niże przyniosą nam bardziej wiosenne niż letnie temperatury. Podczas gdy w naszym regionie termometry wskazywały będą 10-15 stopni, na południu i południowym wschodzie kontynentu wartości temperatury praktycznie codziennie wskazywały będą ponad 30 stopni Celsjusza. Na chwilę obecną modele rysują taki scenariusz dość stabilnie. Trzymam kciuki, by wyliczenia uległy jeszcze jednak korektom. 10 stopni w dzień w czerwcu jest w mojej opinii lekką przesadą.